Mantova’nın Cüceleri

Kitap245Bir kitabı Yağız’a vermeden önce, o kitaba onu hazırlamanın, kitaba olan ilgisini gözle görülür şekilde artırdığı bir gerçek. Aldığımda okuyup, günlerce masal niyetine anlattım Yağız’a bu kitabı. Bazı noktaları ise merakına bıraktım. Kitabı verdiğimde ise günlerce okuttu. Masal tadında, çok güzel bir hikayesi var Mantova’nın Cüceleri’nin. Ayrıca dili akıcı ve de şiirsel. Başlayınca bırakamıyorsunuz bitmeden.

Gonzaga Hanedanlığı’nın hüküm sürdüğü Mantova Düklük Sarayı’nda, çocuklar yaşasın diye düşünülüp yapılmışa benzeyen tuhaf bir kat varmış. Bu katın odaları ufacık, salonları küçücük, koridorları miniminnacık, oyuncak gibiymiş.

Ama burası, çocuklar için değil, o zamanki efendilerin ve mimarların şımarıklığı yüzünden, sarayın cüceleri için yapılan katmış.

Günün birinde buraya bir grup çocuk ve bir yazar gelmiş. İçinde insanların ve devlerin de bulunduğu bir cüce hikayesi düşünmüşler. Oturup yazmışlar ve bir güzel resimlemişler.

diye başlıyor hikaye. Eski zamanlardaki hikaye anlatıcılarının lezzeti var satırlarda, biraz nesir biraz şiir…

Sarayın cüceleri, neden kısa kaldıklarını bir türlü anlayamazlarmış ve uzamanın yollarını araştırırlarmış. Kimi az yemek yemelerine, kimi spor yapmamalarına kimi de kendilerine büyü yapılmasına ihtimal vermişler. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar çözüm bulamamışlar kısalıklarına. İçlerinden en küçükleri olan Fasulyecik, buna bir çözüm bulabilmek için düşmüş yollara. İçinde devlerin bulunduğu bir saray çıkmış karşısına ve sormuş onlara, nedir bunun çaresi diye. İçlerinden biri:

“Dostum biliyor musun, siz niye cüce kalmışsınız? Cücelerin evinde yaşıyorsunuz da onun için. Anladın mı?” demiş.

Fasulyecik anlamasına anlamamış ama, arkadaşlarına anlatmak için düşmüş yeniden yollara. Saraya döndüğünde daha ağzını açamadan kötü kalpli Yüzbaşı Bombardo gelmiş :

Haydi bakalım törene,

Sizi gidi gülünç yaratıklar sizi!

Dük eğlenmek istiyor,

Düşes de pek tabi ki…

Saraydaki diğer kötü kalpli kişi, Soytarı Rigoletto ise cücelerin birbirleriyle kavga ederek eğlendirmelerini istemiş izleyenleri. Buna çok öfkelenen cüceler, o gece saraydan kaçmaya karar vermişler. Yüzbaşı Bombardo çok sinirlenmiş ve emirler yağdırmaya başlamış bulunsunlar diye. O sırada kötü kalpli Rigoletto’nun iyi kalpli kızı Gilda saklamış cüceleri. Babasının kötülüklerinden bahsetmedikleri Gilda için cücelerden birinin içine garip bir his yerleşmiş:

Bu evde kokusu geliyor

Burnuma talihsizliğin,

Gilda ve Rigelotto için

Öyle endişe içindeyim.

Yazar burada bir parantez açarak, Giuseppe Verdi’nin Rigoletto operasının konusuna işaret etmiş. Benim gibi merak edenler için, hüzünlü hikayenin öyküsü şurada.

Kitap246

Ertesi sabah Gilda’nın evinden ayrılan cüceler, kendilerini dostça karşılayan fakir mahallelerde iş aramaya koyulmuş ve kendilerini daha az cüce hissetmeye başlamışlar. Yüzbaşı Bombardo evleri bassa da, iyi insanlar onları saklamış ve ele vermemişler.

Ardından cüceler kendilerine meslekler edinmişler. Kimi terzi olmuş, kimi fırıncı. Fasulyecikse mühendis olmaya heves etmiş.

Gün gelmiş Yüzbaşı Bombardo bulmuş izlerini. Ama bu sefer cüceler korkmuyormuş. İş aletlerini ellerine alıp saldırmışlar yüzbaşına. Mahalleli de destek olmuş ve sonunda kaçırmışlar Muhafızbaşını.Ve güzel sesli bir cüce şarkı tutturmuş:

Hadi bakalım Yüzbaşı Bombardo

Topla git adamlarını.

Unutma ki bir araya gelince

Devleşir cücelerde.

Kitap247

İnsanın sorgulamasının, başkaldırmasının ve de kaderini ellerinde tutmasının ne denli önemli olduğunu hissettiriyor bu kitap. Biraz cesaret gerekiyor sadece…

Kitabın çizimleri beni içine çekmese de, genel olarak masalın yapısına uyum sağlamış.

Mantova’nın Cüceleri Dolap’tan içeri de sızmış 🙂 TIK TIK

Biz bayıldık bu kitaba. Tavsiye ederiz herkese 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Mantova’nın Cüceleri

  1. Geri bildirim: Yemeğini Arayan Tırtıl | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Rüzgarın Üzerindeki Şehir | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s