Uyku Perisi

Kitap225Uyku Perisi “Çocukların Koruyucuları” serisinin ikinci kitabı. Her ne kadar, ilk kitabı “Aydede” kadar ilgi görmese de bizim evde, bu kitapta günlerce düşmedi elimizden.

Bu sefer ki koruyucumuz, Gecelerin Hükümdarı, Lort Sanderson Uykucuzade, 1. Uyku Perisi, Uyku ve Düşlerin Yüce Koruyucusu. Biraz uzun bir isim değil mi 🙂 Gelelim hikayemize :

Aydede, çocukların koruyuculuğunu üstlendikten sonra, ayın yeterince ışık saçmadığı günlerde bu görevi devredecek birinin arayışına girer. Teleskobunun başına geçtiğinde, eski bir tanıdığa rastlar: Sanderson Uykucuzade. Altın Çağ’da bir kuyruklu yıldız pilotu olan Uykucu, iyi ve güzel olan her şeye düşman olan Karagölge’nin saldırısına uğradığında, yönünü değiştirerek Dünya adlı gezegene doğru hareket eder. O sırada bir çok dilek duyan Uykucu’nun kulağına parlak ve nazik bir dilek daha ulaşır : “Umarım kurtulursun.

Okyanusa çarparak bir kum adasına dönüşen kuyruklu yıldızın ortasında yatan Uykucu’nun rüya tozları, deniz kızlarını büyülemiştir ve ona yardım etmeye karar verirler. Günler geceler boyunca  Uykucu uyur ve aralıksız rüya görür. Ta ki adadaki her kum tanesinin içi bir rüyayla dolana dek. Bir gece, uzun yıllar önce kendisinin kurtulmasını dileyen sesi duyar :

“Umarım yardım edersin” diyordu ses. Sanderson Uykucuzade bu ses sayesinde sonunda uyanmıştı. Orada ay ışını içerisinde Aydede’yi görebiliyordu.

“Ay, yarımaydan daha küçük olup yeterince ışık saçamadığında, geceleri çocukları korur musun?” diye sordu Aydede Uykucu’ya.

Uykucu başını sallayarak bu teklifi kabul etti, çünkü kendisinden bir dilekte bulunulduğunda hala bunu yerine getirmesi gerektiğini hissediyordu.

Kitap226Çocuklara nasıl yardım edeceğini düşünmeye başlayan Uykucu, deniz kaplumbağaları ve deniz kabuklarından, Karagölge’nin korsanlarının hala ortalarda dolaşarak çocukları korkuttuğunu öğrenir. Bu düşünceler, bir türlü uyumasına izin vermez ve uyuyamadığı içinde rüya göremez. Deniz kızları yardımına yetişir ve ona ninni söylerler :

Rüyalar, rüyalar tatlı rüyalar;

Hepsi avucundaki kumlar içinde.

Tüm kasvetli korkuları kovar o kumlar;

Altın rengine boyarlar geceyi, korkular gidince.

Böylece uyumayı başaran Uykucu, rüyasında çocuklara nasıl yardım edeceğini görür ve yükselen kum bulutunun üzerinden uyuyan her çocuğa Rüya Tozu serper. Rüya Tozları kabusların peşine takılır ve onları Uykucu’nun yanına sürükler. Uykucu’da onlardan korkmadığını söyleyerek, hepsini Rüya Tozu’na dönüştürür.

Tüm bunları memnuniyetle izleyen Aydede, Uykucu’ya yaraşır bir isim verir :

Şu andan itibaren sen; Gecelerin Hükümdarı, Lort Sanderson Uykucuzade, 1. Uyku Perisi, Uyku ve Düşlerin Yüce Koruyucusu olarak anılacaksın.

Ve o geceden sonra Uykucu her gece Rüya Tozlarını savurmaya devam eder…

Kitap227Kitap, çizimleri ve kullanılan renkleriyle, okuyucuyu büyülü bir dünyaya çekiyor adeta. Korkuyu yenmenin inançla mümkün olabileceğini vurgulayan kitap, çocuklara güzel hayaller armağan ediyor.

Masala inanmayan gerçeğe inanır mı…

Uykucu, Bir Dolap Kitap’a da Rüya Tozu serpivermiş. İnanmıyorsanız TIKLAYIN ve görün 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Uyku Perisi

  1. Geri bildirim: Bay Morris Lessmore’un Uçan Kitapları | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Korkuluğun Kalbi | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Mantova’nın Cüceleri | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kelebeğini Arayan Ayşe | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Kayıp Diyar | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Hobbit | Oğlumu Büyütürken

  7. Geri bildirim: Fantastik Dünya | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s