Tübitak Kitapları 3

Tübitak kitaplarını ne çok sevdiğimiz malum. Gerçi son zamanlarda, kurumun çevirdiği kitaplardaki çarpıtmaları duymak can sıkıcı. Umarım çizgisini korumayı başarır ve güvenilirliğini kaybetmez. Eğer önemsemez ve önlem almaz ise, kaybedeceği okuyucu kitlesini yeniden kazanmak için çok uğraşması gerekecek. Biz halen doğru bilgiler verdiğini varsayarak alıyoruz kitaplarını. Doğrusunu isterseniz bu kitaplar pek benim tarzım değil. Hepsini babası seçti oğluma. Ama oda sevdi 🙂

 • Kitap211-001Yeryüzü : “Çevremiz ve Biz” üst başlığını taşıyan bu kitap, bir ağaca yakından bakarak başlıyor. Ne çok canlının barındığından bahsederken:

Eğer toprağı kirletirseniz, ağaç ölecektir ve dolayısıyla ağaçtan beslenen böcek larvası da, sonra kuş yiyecek bir böcek, tilki de yiyecek bir kuş bulamayacaktır… Birbirlerine nasıl gereksinim duyduklarını anladınız mı?

sözleriyle bizleri uyarıyor. Ardından bitkilerin beslenmesine yardımcı olan böceklerden de bahsederek, dünyadaki çeşitli yaşam alanlarına ve burada yaşayan canlılara geçiyor. Kutuplardaki yaşamın zorluğundan, buz üstündeki yaşam çeşitliliğinin azlığından bahsedilmiş ve aşağılara, her dem yeşil kalan ağaçların bulunduğu bölgelere inilmiş.

Kitap212Ardından yapraklarını döken ağaçların bulunduğu ormanlardaki renk çeşitliliğinden söz edilerek yağmur ormanlarına giriş yapılmış. Çayır ve fundalıklardan bahsederken Avustralya’ya geçiş yapılmış. Oradan da Afrika’ya. Oradan çölde yaşayan hayvanların, susuz nasıl hayatta kalabildiklerinin anlatıldığı bölüme gelmiş sıra.

Kitap213

Ardından su ve kuşlardan, dağlardaki hayattan, evimizdeki canlılardan bahsedilerek, tüm bu çeşitlilik varolmasaydı, dünya üzerinde bildiğimiz gibi bir yaşamında olamayacağı söylenmiş. Arka kısımda ise hayvanlarla ilgili bazı ilginç bilgiler verilmiş.

Çizimleri de sevimli olan bu kitap 6+ olarak etiketlenmiş ama hayvanları seven bir çocuğunuz varsa buna fazla takılmayın 🙂

 • Kitap214Şaşırtıcı Hayvanlar : Belgesel tadında bir kitap, Şaşırtıcı Hayvanlar. Onların zorlu yaşam mücadelesini bir kere daha gözler önüne seriyor.

Çoğu hayvan için yaşam, sürekli bir hayatta kalma mücadelesi demektir. Fakat bu canlıların yeterli besin, su ve barınak bulabilmelerini sağlayan çok çeşitli ve ilginç yöntemleri vardır. Ayrıca hayvanlar bir taraftan da yavrularına bakmak, onları avcılardan ve başka tehlikelerden sakınmak zorundadır.

sözleriyle başlıyor kitap. Bukalemunun, çitanın, aslan balığının nasıl avlandığı bilgisiyle devam ediyor. İçinde pek çok hayvanın bulunduğu resimler verilmiş ve bu resimlerdeki olaylar anlatılmış. Örneğin kaplan ormanda sinsice ilerlerken, onu gören maymunlar çığlık atıyor. Geyik kaçmak üzere tetikte beklerken leoparda olan biteni seyrediyor. Yağız’ın en sevdiği sayfalar bunlar. Tüm hayvanları tek tek konuşturarak canlandırma yaptırıyor. Ayrıca sayfada yer alan hayvanlarla ilgili bilgilerde mevcut.

Çeşitli avcı hayvanlardan bahsedilen kitapta, otçul hayvanların beslenme biçimlerine de yer verilmiş. Başta kunduz olmak üzere, bir takım hayvanların yuvalarını yapış şekilleri üzerine durulmuş. Aile hayatı bölümünde ise, yavrularına bakış biçimlerinden söz edilmiş. Mirket, zehir kurbağa, gibon, timsah gibi örnekler verilmiş. Örneğin Misk sığırları, kurt ya da başka bir avcı yaklaştığında yavruların etrafına bir çember şeklinde toplanırlarmış. Böylece buzağılar güvende olurmuş.

Kitap215Hayvanları saldırı ve savunma yöntemlerinden de bahsedilmiş. Mesela bonbardıman kınkanatlısı, kendisini avlamaya yaklaşan hayvana, vücudundan, yüksek basınçla çok sıcak bir sıvı püskürtürmüş.

Zor şartlarda hayatta kalabilme teknikleri üzerinde de durulmuş. Örneğin kutuplarda, çöllerde, dağlarda nasıl yaşamlarını sürdürebildikleri, su bulma yöntemleri incelenmiş.

Kitabın sonunda ise, şampiyon hayvanlar, bitkiler, yaşam alanları ve doğayı koruma başlıklarında ilginç bilgilere yer verilmiş.

Bu kitap ta 6+ olarak etiketlenmiş. Ama dediğim gibi, takılmayın 🙂

 • Kitap216Bu Sudan Bir Dinozor İçmiş Olabilir mi? : Suyun öneminden bahsedilerek başlayan kitapta, doğadaki suyun yolculuğunda söz edilmiş. Bir elma ağacının sudan nasıl faydalandığı ve bizim o elmadan ne şekilde enerji elde ettiğimiz resimlenmiş.

Bugün içmekte olduğumuz su Dünya’da milyarlarca yıldan beri var olan ve MOLEKÜL olarak adlandırılan aynı küçük parçalardan oluşur.  Bu moleküllerden bazıları 150 milyon yıl önce bir dinozorun su içtiği bir su birikintisine ait olabilir. Nasıl mı?

diyerek suyun dolaşımından bahsetmeye başlamış. Akarsularla okyanuslara taşınan suyun buharlaşarak gökyüzüne çıkması, oradan yağmur ya da kar olarak yüzeye düşmesi ve yer altına inmesi resimlenmiş. Kitabın söylediğine göre, Dünya’daki tatlı suyun çoğu, kutup ya da dağ buzullarında, donmuş halde ya da yer altında depolanmış şekilde bulunurmuş.

Kitap217Sonrasında akarsu ve okyanuslardaki yaşamdan ve nehirlere kurulan barajlardan söz edilmiş. Elektrik üretiminden de bahsedilen kitapta, su kirliliği üzerinde durulmuş ve su kaynaklarını korumaya önem verirsek, yeryüzündeki tatlı suyun herkese yeteceğinden bahsedilmiş. Bunun için yapılabilecekler sıralanmış.

 • Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapalı tutun
 • Duş alırken suyu boşa akıtmayın
 • Sızdıran muslukları onarın
 • Sulara çöp atmayın

Kitap218Tüm bu öneriler dikkate alınırsa her zaman içmek için tatlı su bulabileceğimiz söyleyerek bitirilmiş kitap.

Çizimleri biraz okul ders kitaplarını anımsatsa da, konuyu anlatabilmek adına anlaşılır olmuş. Su tasarrufunu anlatabilmek açısından iyi bir kitap. 7+ olarak etiketlenmiş.

Belgesel tadında kitapları seven bir çocuğunuz varsa bizimki gibi, bu kitapları listeye alın derim ben 🙂

İlgili Yazılar :

 

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Tübitak Kitapları 3

 1. Geri bildirim: 1,2,3 Hooop! Brezilya’da | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Ravensburger- Neden, Niçin, Nasıl? | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Her Güne Bir Hayvan | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Gezi Kitabım | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Bil Bakalım Nerede? | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Hayatı Değiştiren Buluşlar Ansiklopedisi | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: İlk Ansiklopedim Larousse Nasıl Yapılır? | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s