Vivaldi-Çobanın Mevsim Yolculuğu

Kitap206Yağız, Klasik Müzik Masalları’ndan, Büyük Sır Mozart‘a beklediğimin üzerinde ilgi gösterince, seriyi tamamlamaya karar verdim. Şuan bu seriden beş kitabımız mevcut ve Yağız hepsini de çok seviyor.

Tüm kitaplar Bay Majör adında bir müzik araştırmacısının anlatımıyla hazırlanmış. Hayatlarının bir bölümü, bir çocukla kesiştirilerek hikayeleştirilmiş. Böylece çocukların daha fazla ilgilerinin çekilmesi sağlanmış. Ancak her kitabın anlatım stili birbirinden farklı.

Vivaldi’yi tanır mısınız? İtalyan bir fırıncının beyaz tenli, kızıl saçlı oğlu Antonia Vivaldi… Takma ismi “Kızıl Papaz”, çünkü Vivaldi ailesinin isteğiyle bir papaz okulunu bitirmiş. Ama yaşamında her zaman müzik ön planda olmuş.

tanıtımıyla başlayan kitap, Basco adında küçük bir çobanla, köpeği Allegro ile ilgili bir hayaliyle devam ediyor Bay Majör’ün. 

Vivaldi, anne babası olmayan kız çocuklarının kaldığı bir yetimhanede (Pieta) piyano dersleri vermektedir. Basco ve köpeği, her sabah buraya gelerek kızların keman çalışlarını dinlemektedir. Ancak bir süre sonra Vivaldi buradan ayrılır ve iki sene boyunca dönmez. Yeniden döndüğünü duyunca, Basco soluğu Pieta’da alır. Bir gün dersten sonra Vivaldi okuldan ayrılmaz ve çalışmaya devam eder. Yeni bestelediği konçerto üzerinde çalışmaktadır. Adı “Dört Mevsim”.

Kitap207Kemanlar Dört Mevsim’i çalarken, Basco’da hangi mevsim olduklarını tahmin etmeye çalışacaktır.  İlkbahar anlatılırken kuş sesleri duyulmaya başlanır. Sonra sular yükselir ve hafif bir rüzgar başlar. Rüzgarın şiddeti giderek artar ama sonunda sakinleşir ve kelebekler, uğur böcekleri çıkar sahneye. İlkbaharın coşkusuyla dans ederler. Derken sıcaklıklar artar ve Yaz kendini hissettirir. Böylece Basco ve Allegro tüm mevsimleri hissederler. Kah Sonbaharda hasat mevsiminin coşkusunu yaşarlar, kah Kışın karın verdiği mutluluğu.

Müzik bittiğinde Basco kahkaha sesleriyle uyanır. Pencereden kızlar ona bakmaktadır. Diğer pencerede ise Vivaldi vardır:

“Sen çocukluğundan beri bizi dinleyen çoban değil misin?” diye sordu. Basco : “Evet efendim!” dedi utanarak.

“Artık genç bir delikanlısın! Sanırım en sadık dinleyicim de sensin,” dedi. “Keman ve yaylılar için Dört Mevsim konçertomu nasıl buldun bakalım?” diye sordu. Basco : “Harika efendim harika! Rüyamda öyle bir mevsim yolculuğu yaptım ki, inanılmazdı,” dedi.

Sonrasında Basco, yanına gelen Vivaldi’ye rüyasını anlatır ve o günden sonra arkadaş olurlar.

Kitap208Kitapla birlikte, hikayenin okunduğu ve Vivaldi’nin müziklerinden örneklerin bulunduğu bir de cd mevcut. Kitabın arkasında ise, yazılanlarla ilgili sorular var. Oldukça uzun metinlere sahip olan bu kitap, okul çağına daha uygun gibi. Kitabın arkasında da 6-11 yaş olarak kategorize edilmiş. Ama Yağız seviyor. Daha küçükler içinde bir deneme yapmadan karar vermemek lazım.

Ama sanırım hala en sevdiği müzisyen Mozart 🙂

İlgili Yazılar :

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Vivaldi-Çobanın Mevsim Yolculuğu

  1. Geri bildirim: Masal Battaniyesi | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Bach-Şatoda Üç Saat | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Chopin- Dağınık Oda | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s