Afacan Resimler

Kitap197Bu kitap resimleriyle konuşan iki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Sanırım duygu ve resim ilişkisi daha güzel şekilde ifade edilemezdi.

Lodolinda resim yapmayı çok seviyor. Neşeliyken sarı kırmızı laleler üstüne kelebekler kondururken, kızgın olduğunda mor yarasalar, yeşil timsahlar yapıyor. Kendini iyi hissettiğinde karnabaharlar arasında otlayan koyunlar yaparken, çok iyi hissediyorsa koyunların ayağına paten takıyor 🙂 Resme başladığında sonucun ne olacağını kendi de kestiremiyor :

Lodalinda pofuduk pofuduk, yuvarlak çizgilerle resim yapmaya başladığı zaman, bir bulut mu yapmaya başladı, yoksa bir koyun mu ya da karnabahar mı bilemez.

Bir gün anne ve babası, Lodolinda’yı arkadaşlarının oğlu Federikoyla yalnız bırakıp gezmeye giderler. Çok yaramaz olan Federiko’dan hiç hoşlanmayan Lodolinda, odasına resim yapmaya gider. Çok kızgın olduğundan, saldırmaya hazırlanan bir boğa resmi yapar. Bu sırada hiç izin almadan Federiko’da gelip resim yapmaya başlar. Avının üzerine atlamaya hazırlanan bir kaplan yapan Federiko’ya karşılık Lodalinda, kaplanı boğacak bir boa yılanı yapmaya koyulur. Federiko altta kalır mı? Boğulmak üzere olan kaplanını kurtarmak için bir akbaba çizer hemen. Kitap böyle resim atışmalarıyla devam eder. Oldukça yaratıcı çizimler yapan çocuklar sonunda aynı kağıt üzerinde yapmaya başlarlar. Bu arada da buzlar erimeye başlamıştır :

Baksana biraz, sen gerçekten kediyi buzdolabına sokmak istedin mi?

Amaaan sende! Her söylenene inanma!

Kitap198

Anne babaları döndüğünde onları güzel güzel resim yaparken bulurlar. Ama çok geçmeden yeni bir resim atışması onları beklemektedir 🙂

Kitap tam bir aşık atışması tadında 🙂 İnce zekalarını kağıda dökerek çarpıştırıyorlar ki, okumak oldukça keyifli 🙂

Kitap199

Kitap olabildiğine renkli ve dinamik. Resimler bir çocuğun elinden çıkmışçasına sevimli. İki çocuğun resim üzerinden atışması, sonrasında orta yol bulması, birlikte hareket edebilmesi ama gene de kendilerinden ödün vermemeleri, buna rağmen bir arada kalabilmelerini görmek güzel. Okurken kendinizi coşkuya kaptırıyor ve yavaşlayamıyorsunuz. Yağız’da çok seviyor ve sık sık eve davet ediyor Lodolinda ve Federiko’yu. Sonra gelsin evde yeni senaryolar 🙂

Kitaptan Bir Dolap Kitap’ta radyo yayınında bahsetmiş. Dinlemek için bir TIK buraya.

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Afacan Resimler

  1. Geri bildirim: Renkli Kalemler ve Ben | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Sıradan Bir Okul Günü | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Efsunlu Hayvan Masalları | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Sanat Atlası | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Küçüklere Masallar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s