Anasınıfında İlk Yılın Ardından…

GÖSTERİ2Yağız oğlan kreşe nasıl alışacak, neler yapacak derken, bir yıl geçti bile. İlk başta ağlayarak bıraktığım kreşe, koşa koşa gider oldu. Hiç bilmediğimiz kendine ait bir hayatın içine daldı balıklama. Neyi kimden nasıl ne ara öğrendi şaşar olduk.

Yıl sonu gösterilerinin öğrenciler için stres kaynağı ve de yorucu oldukları muhakkak. Ama veliler içinde ayrı bir gurur kaynağı olduğu yadsınamaz. Eh bu çektiğim on yüz bin fotoğraftan da belli oluyor değil mi 🙂

Gösteriye büyük aile boyu katıldık biz. Yağız herkesi orada görünce pek bir sevindi.

GÖSTERİ

Kuliste çok şirinlerdi. Bu oğlanlar pek bir saf 🙂 Gelen her arkadaşlarına büyük şaşkınlık gösterdiler coşkuyla. Aaaa oda aynı giyinmiş diye. Sanırsınız tesadüf 🙂

GÖSTERİ1

Çocukların hepsi de inanılmaz güzeldi ve de çok güzel oynadılar. Aslında aykırılıkları daha bir sevimliydi 🙂 Canı sıkılan yanındakine takılıyor, yere yatıyor falan. Başlarını da Yağız çekti desem yalan olmaz 🙂

Hele o Kafkas kıyafetlerini giyip çıkmadılar mı, nasıl duygulandım, nasıl büyümüş geldi gözüme. Al sana bir annelik çelişkisi. Hani istemiyordum büyümesini?

GÖSTERİ3

Hele şu yüzündeki mahcup gülümseme beni benden aldı. Nasıl da yakışmıştı hepsine. Nasıl da yakışıklı olmuştu benim oğlum 🙂

İşte bu da kamera kaydı 🙂

Sonrasında bir de kep giymesinler mi 😛 Gerçi pek atmayı beceremediler ama her halleriyle sevimliydiler.

GÖSTERİ4

Eh oğlum onca yakışıklı olmuş ve de ben doğru dürüst resim çekememişim. Üzüldüm elbet 🙂 Neyse ki Rabia Öğretmen istersek karne alırken kıyafetleri yeniden giydirebileceğini söyledi de, bol bol resim çekebildim 🙂

GÖSTERİ5Okulda çok güzel arkadaşlıkları oldu Yağız’ın. Bir de en büyük şansı öğretmeniydi elbet. Rabia Öğretmen sevecenliğiyle sarıp sarmaladı onları. Gerçi okuldaki diğer öğretmenler ve de çalışanlarda hep sevgiyle yaklaştılar oğluma. Aklım hiç orada kalmadı.

Seneye yeniden devam edecek aynı yere. Gerçi öğretmeninin değişecek olmasına üzülüyoruz ama, arkadaşlarıyla ayrılmayacaklar gibi görünüyor.

GÖSTERİ7

Gelelim bu dönem ki gelişim raporuna. Biraz uzun ama saklamak için en emin yer burası 🙂

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM GELİŞİM RAPORU

1- Motor Gelişimi : Dönem boyunca okulumuzda yapılan etkinliklerde fiziksel açıdan, yaş özelliklerine uygun bir gelişim göstermiştir. Yürüme, koşma, yuvarlanma, sıçrama, ip atlama, yakalama vb. bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri yapabiliyor. Kesme, katlama, yuvarlama, yapıştırma, boyama, resim yapma, çizme vb. el-göz koordinasyonu gerektiren hareketleri yapabilmede çok başarılı. Etkinliklerde süreyi çok iyi kullanabiliyor.

2- Sosyal-Duygusal Gelişimi: Sınıf içinde yapılan tüm etkinliklere kendi isteğiyle katılan, etkinlikler içinde aktif bir öğrencidir. Bu da öğrenmesinin en üst seviyede olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca sınıfta sorumluluk almaya isteklidir. Sınıfta oyun grupları oluşturabiliyor. Kendisine verilen liderlik görevini gereği gibi yerine getirebiliyor, başka arkadaşlarının önderliğinde de rahatlıkla gruplara katılabiliyor. Sınıf kurallarına uyuyor ve kurallara uymayı içselleştirmiş bir öğrenci.

3- Dil Gelişimi : Kendini ifade etmede net ve anlamlı cümleler kullanabilmektedir. Olumlu olumsuz duygu ve düşüncelerini grup içinde rahatlıkla açıklayabilmektedir. Şarkı, şiir, tekerleme, parmak oyunlarını kısa sürede öğrenebilmekte ve tek başına söylemekten keyif almaktadır.  Cümleleri doğru ve anlaşılır bir şekilde kullanabilmektedir. Okunan hikaye sonrası sorulan sorularda en ince ayrıntıyı bile hatırlamakta ve uygun cevabı düzgün cümlelerle verebilmektedir.

4- Bilişsel Gelişimi : 20 sayısı içinde ileri birer sayabilmektedir. Daha önce dinlediği hikaye ve olayları oluş sırasına göre anlatır. Belli bir olaydan sonra ne olacağını tahmin eder. Çeşitli nitelikteki yapbozları tamlamada, geometrik şekilleri tanımada ve onlarla özgün ürünler oluşturmada başarılıdır. Gösterilen iki resimden birinde var olan farklılıkları ve nesneler arasındaki benzerlik ve farklılıkları kolaylıkla bulur.

5- Öz Bakım Becerileri : Okuldaki eşyalarını düzenli kullanır, beslenme için gerekli araç gereçleri temizlik kurallarına uygun kullanır; tehlikeli olan durumları söyler ve herhangi bir tehlike anında bir yetişkinden yardım ister, tehlikeli olan durumlardan uzak durur, sağlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri yemekten ve içmekten kaçınır.

6- Görüş ve Öneriler : Genel olarak tüm gelişim alanlarında yaşıtlarının üzerinde performans sergiliyor. Yağız ilk döneme göre grup oyunlarına daha çok katılım sağladı. Yaratıcılığı, kitap sevgisi ve davranışlarıyla örnek bir öğrenci. Bu başarının artarak devam etmesi için, okul içi ve okul dışı ilginizi sürdürmenizi öneririm. Yağız’a hayatı boyunca başarılar dilerim.

Canım oğlum, biz senin hayatına istediğimiz kadar değemeden büyüyorsun. Bir yanım büyüme kal böyle diyor, bir yanım ise nasıl bir yetişkin olacağını çok merak ediyor…

İlgili Yazılar :

 

 

 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Kreş Günlüğü, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Anasınıfında İlk Yılın Ardından…

 1. Ya ben de duygulandım valla, gözlerim doldu. Sıkı takipçiniz olarak ne kadar büyümüş maşallah. Karnesiyle de ne kadar gurur duysanız az 🙂 Yavaş yavaş büyüyün yahu biz de sindirelim biraz 🙂 Başarıları daim olsun, hep huzurlu mutlu bir çocuk olsun inşallah.

  Beğen

 2. Geri bildirim: 5 Yaş… | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: 10 Kasım-İlk Şiir | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Öğretmenler Günü-2014 :-) | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Ana Sınıfı Karnesi :-) | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Serbest Kürsü :-) | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Anaokuluna Veda… | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Ana Sınıfı Son Karne :-( | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: 1-A Sınıfı Dans Gösterisi :-) | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s