Tilki Avı

Kitap177Küçük Findus Kaybolunca” kitabında bahsettiğim, Findus ve Pettson’ın başka bir macerası “Tilki Avı”. Diğeri gibi uzun metinli ve bir o kadar da eğlenceli.

Pettson’ın komşusu Gustavsson’un, tüfeği ve köpeği ile birlikte sinirli bir şekilde gelerek, çiftliğine tilki gelip gelmediğini sormasıyla başlıyor hikaye. Kendi tavuklarından birini çaldığını, ancak bunu bir daha yapamayacağını, o yüzden de Pettson’ın tavuklarını çalmaya gelebileceği konusunda uyarısını yapar ve uzaklaşır. Ne yapabileceğini düşünen Pettson, en iyisinin tavukları kümese kapatmak olduğunu söyler Findus’a. Ama Findus, asıl Gustavsson’un kapatılması gerektiğini düşünmektedir çünkü silahlı adamlardan hiç hoşlanmaz :

“Tilkileri vurmamak gerek!” dedi Findus. “En iyisi onları kandırmak. Ben hep böyle yaparım. “Evet ya!” dedi Pettson. “Ben de senin gibi düşünüyorum Findus. Tilkilere de yazık. En iyisi gelip tavuklarımızı yememesi için onu korkutmanın bir yolunu bulmak.”

Sonra başlarlar neler yapabileceklerini konuşmaya. Ardından balonun içini karabiberle doldurarak, tavuklardan aldıkları tüğlerle sahte bir tavuk yapar Pettson. Tilki gelirse onu gerçek sanıp ısıracak ve karabiber ciğerlerine dolacağı için korkup kaçacaktır. Ama Findus bununla yetinmez. Etrafa biraz maytap ve havai fişek yerleştirmeye karar verirler. Tabi bu arada Pettson hiçbir şeyin yerini bulamaz ve her zaman ki gibi Findus hatırlatır. Tüm bu hazırlıklardan oldukça memnun olan Findus, gene de tilkinin bir daha gelmemesi gerektiğini anlamama ihtimaline karşı, bir de hayaletle korkutmayı teklif eder. Önce itiraz etse de sonrasında hazırlığa girişir Pettson ve bir hayalet düzeneği hazırlar.

Kitap178

Ve sonunda hazırlıklar tamamdır :

“Şimdi şöyle yapacağız” dedi Pettson. “Ben patlama sesini duyduğumda fitili ateşleyeceğim, sen hemen pencereden çatıya tırmanıp çarşafın içine gireceksin. Maytaplar patlarken kaymaya başlayacaksın. Tam tilkinin üzerine geldiğinde, en korkunç sesinle, “BİR DAHA TAVUK ÇALMAYACAKSIN” diye bağıracaksın. Sanırım o zaman tilki bir daha tavuk çalmaması gerektiğini anlar.”

“Evet, kesinlikle!” dedi Findus.  Artık tatmin olmuştu. Şimdi hem havai fişek izleyecek hem de ipin üzerinde kayarak hayaletçilik oynayacaktı.

Gece olunca Pettson pencereden tilkinin geldiğini görür ancak acınacak derecede zayıftır ve de topallıyordur. Haline üzülür ve planından vazgeçer. Zaten oda durumdan şüphelenmiş ve sahte tavuğu yakalamaya çalışmamıştır. Ancak o sırada bir patlama duyulur ve uyumakta olan Findus uyanır. Pettson’ın düşüncelerinden habersiz, planı uygulamaya koyar. Çarşafı giyip hayalet kılığına girdiğinde yanlışlıkla, “BİR DAHA ASLA TİLKİ AVLAMAYACAKSIN” diye bağırır. Ama oda ne, gelen tilki değil Gustavsson’dur. Çok korkan Gustavsson’un sesi duyulur :

“Hayır, söz veriyorum, bir daha asla tilki avlamayacağım. Ne olur acı bana!”

Gustavsson kaçarken tilki de tüm bu olan biteni uzaktan izlemiş, o sırada mutfağa girip on tavukla karşılaşmış, hiçbirine saldırmadan, Pettson’ın yaptığı çikolatalı pastayı kapıp kaçmıştır 🙂

Kitap179Hikayenin sürükleyiciliği ve diyalogların komikliği bir yana, Pettson ve Findus arasındaki ilişki çok güzel. Doğa ve hayvan sevgisi, merhamet duygusu gibi güzel alt mesajları mevcut kitabın. Çizimler olabildiğine ayrıntılı ve eğlenceli. Metinleri uzun gelen küçük çocuklar için bile, sırf resimlerine bakmak çok eğlenceli olacaktır eminim.

İlgili Yazılar :

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Tilki Avı

  1. Geri bildirim: Doğum Günü Pastası | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Pettson Çadır Kuruyor ve Bloğum 4 Yaşında… | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: İlkokul Kitaplarına Başlarken… | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s