Bilgi Hazinesi

Yağız’ın bilgi veren kitaplara olan ilgisinden bahsetmiştim daha önce. Hatta bu seriden olan Dinozorlar ve Korsan Gemileri‘ni de yazmıştım. Bunlar aslında okul çağı çocuklara göre hazırlanmış kitaplar. Gene de kendi hikayelerimizi uydurarak resimleriyle eğlenebiliyoruz. Ancak bu tarz kitaplardan benim favorilerim Bir Demet Öykü başlığı altında yazdıklarım.

Kitap186

 • Kaleler : Gelelim kalelere. Yağız’ın şövalyelere olan merakı malum. Bu kitapta da merak ettiği her şeyin cevabı mevcut. Kalelerin öyküsüyle başlıyor kitap. İlk kaleler nasıldı, zaman içinde nasıl değişimler gösterdiler, kaleyi inşa ederken neler gereklidir, kimler yapar gibi pek çok şey ayrıntılı olarak anlatılmış. Ardından kalede bulunan bölümlerden bahsedilmiş. Kalede, sahibi ve ailesi için lüks odaların bulunmasının yanında, tapınak, zindan, cephanelik, hazine odası ve askerler için kışla gibi bölümlerde bulunuyormuş. Kalede günlük yaşamın nasıl geçtiği, kimlerin yaşadığı ve düzenlenen turnuvalardan bahsedilmiş. Kitap ta şövalyelik üzerine de bir bölüm ayrılmış. Şövalye nasıl olunur, hangi eğitimlerden geçerler, toplumdaki yerleri neresidir anlatılmış. Kalelerin altında bulunan şehirlerdeki yaşamlardan bahsedilmiş. Ortaçağ yaşamı hakkında da bilgiler verilen kitap, kalelere saldırı ve savunma yollarıyla devam ediyor. Bugünkü kale kalıntıları ve kale müzesiyle son buluyor.

Kitap187

Resimleri olabildiğine ayrıntılı olan bu kitapları incelemek oldukça keyifli. Eminim tüm çocukların hoşuna gidecektir resimlerden kendi hikayelerini oluşturmak.

Kitap188

 • Eski Mısır : Eski Mısır bana her zaman büyüleyici gelmiştir. Tarihin en gizemli sayfalarından biridir bana göre. O yüzden Yağız’ın ilgisini çeker mi diye çok da düşünmeden aldım. İlk başlarda pek hoşlanmasa da, sonra o da Tutankamon’un etkisi altına giriverdi 🙂

Eski Mısır hakkında genel bilgilerle başlıyor kitap. Firavunların tahta geçer geçmez, öldüklerinde konacakları piramitleri inşa ettirdiklerinden bahsediliyor ve piramitlerin nasıl yapıldıkları anlatılıyor. Piramidin iç kısımları hakkında bilgiler verilmiş. Krallar Vadisine gömülecek bir firavunun son yolculuğu resmedilmiş. 9 yaşında firavun olan ve erken yaşta ölen çocuk kral Tutankamon’un mezarı resimlenmiş. Rahiplerin mezar odasında yaptıkları, lahitin içi, Tutankamon’un tabutu gösterilmiş. Mumyalama işleminden bahsedilmiş. Ayrıca Eski Mısır’da yaşayan halkın köy hayatı resimlenmiş ve toplumun yapısı üzerinde durulmuş. Mısır’ın en önemli tanrısı ve Teb şehrinin koruyucusu Amun-Ra’ya adanmış olan tapınak resimlenerek yapımından bahsedilmiş. Belli başlı tanrılarından sözedilmiş ve tapınma ayinleri üzerinde durulmuş.

Kitap189Bu kitap da diğeri gibi resimleri üzerinden okunabilecek türden. Sadece konuşarak da eğlenebilmeniz mümkün. Farklı yaşam türlerini Yağız’a göstermek hoşuma gidiyor. Eh o da sevince kim tutar bizi 🙂

İlgili Yazılar :

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Bilgi Hazinesi

 1. kesinlikle çok güzel bir seri itiraf etmeliyim önce kendime diye almıştım 🙂

  Beğen

 2. Geri bildirim: Atlaslar | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Bir Demet Öykü 2… | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Keşfedin 2… | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Bil Bakalım Nerede? | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Hızlı Öğrenelim Eski Mısır | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Tarih Atlası | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s