Maria…

Kitap164Hislerimizi Paylaşalım üst başlığıyla yayınlanan bu serinin ilkini babası aldı Yağız’a. Genelde kitap alışverişlerini ben yapsam da, seyahate gittiğinde kitap almadan dönmez Koray ve hiç araştırmadan seçmesine rağmen, farklı kitaplarla gelir eve. Bazılarını gerçekten severiz çok. Bu da onlardan biri. Öyle sevdik ki devamını da sipariş ettik.

Bu seride her kitap bir renk üzerine resmedilmiş. Çoğunluk sadece Maria resimlenmiş. Gerek saman kağıt görünümlü oluşu, gerekse üzerinde kullanılan yazı karakterleri ve tek renkli oluşuyla oldukça farklı bir yapıya sahip bu seri. Kitapların sonunda ise o konuya ilişkin etkinlikler ile bir ebeveyn rehberi mevcut. Bir de o konuda söylenmiş güzel sözler. Ayrıca kitapta verilen alt mesajı da sevdim. Genelde babasından yardım istiyor Maria 🙂 Örneğin pasta tarifini babası veriyor 🙂 Şimdi gelelim kitaplara :

Kitap136

  • Maria Hissediyor : Sarı renk ile renklendirilmiş bu kitap da, Maria ve ailesi doğa yürüyüşüne çıkacaklardır ve Maria HEYECANLIDIR. Yürüyüşe başladıklarında tarif edilemeyecek kadar MUTLU hisseder kendini. Kedisi ile koşarken çok YORULUR ve ardından sarı ayçiçekleriyle karşılaşır. Öyle MUTLUDUR ki resmen sevinçten havalara uçar. Yorulduğunda bir ağaca yaslanır ve kendisini çok iyi hisseder. Saçlarındaki esintiyi hissettiğinde, ÖZGÜRLÜK DUYGUSUNUN bu olduğunu düşünür. Sonra ormanın içinde kaybolduğunu hisseder ve çok KORKAR.

Uzun ince ağaçlarla dolu bir ormana girdim. Sanki bir masalın içindeydim. Kedim de benimle birlikte yürüyordu. Yolun bir yerinden sonra hangi yöne doğru gitmem gerektiğine karar veremedim. Ben de, en iyisi annemi ve babamı bekleyeyim dedim. Bekledim, bekledim ve bekledim… Ama kimse gelmedi. “Yoksa ben yolumu mu kaybettim?” diye kendi kendime sordum irkilerek. Ve gerçekten korkmaya başladım. Sonra da tüm gücümle bağırdım: “Babaaaaaaaaaa. Anneeeeeeeeee. neredesiniz?”

Anne babasını bulduğunda bir daha onlardan çok uzaklaşmamaya karar verir. Sonra bir yokuşu tırmanır cesurca ve zirveye ulaştığında çok MUTLU olur. Ardından ACIKTIĞINI hissederek getirdiği sandviçi yer. Kedisi sarı bir kuşun peşinden koşarken, oda eve götürmek için sarı çiçekler toplar. YORGUN ve SUSAMIŞ halde eve döner ve kendine bir limonata yapar. Odanın duvarında asılı olan çöl resmine bakarken hayal kurarak uykuya dalar.

Kitap137Kitapta sadece Maria ve kedisi resmedilmiş. Anne ve baba hikayeye dahil olsalar da resimlenmemişler. Sanırım konu dağıtılmak istenmemiş. Gerek kullanılan renkle, gerek yazıların dizaynıyla, gerek kullanılan cümlelerle duygular çok iyi ifade edilmiş. Kitabın sonunda verilen ebeveyn rehberinde de duyguların kontrol ve yönetiminin, tatmin edici bir hayat yaşamak için ne denli önemli olduğundan bahsedilmiş. Çok güzel hazırlanmış bir kitap bu 🙂 İşte konuyla ilgili birkaç güzel söz. Kitapta daha fazlası mevcut :

“Sevmek karşılıklı bakışmak değil, birlikte aynı yöne bakmaktır.”  Antonie de Saint Exupery

“Sevilmemek basit bir talihsizliktir. Asıl utanç verici olan sevmeyi bilmemektir.” Albert Camus

“Neşe herşeyi altına çeviren felsefe taşıdır.” Benjamin Franklin

“Güven, tıpkı sanat gibi, tüm cevapların verildiği yerde değil, soruların sorulduğu yerde doğar.” Earl Gray Stevens

“Yaşamaktan korkmadığınız sürece hayat muhteşemdir.” Charlie Chaplin

Kitap158

  • Maria Hayal Ediyor : Kömür karası kıvırcık saçlarıyla yedi yaşındaki Maria, sabah uyandığında öyle bir gerinir ki, tüm dünyayı kucakladığını hayal eder. Sonra da o gün giyeceği kırmızı elbisesini. Fırsat buldukça okula bisikletle giden Maria, ağaçlıklı yoldan geçerken yaprakların çıkardığı hışırtıların, ağaçların birbirleriyle sırlarını paylaşma yöntemi olduğunu hayal eder. Okulda resim yaparken kırmızının farklı tonlarını kullanır, nar kırmızısı, çilek kırmızısı, trafik ışığı kırmızısı… Öğle yemeğinde ise tatlı olarak karpuz vardır ve onun ayın bir dilimi, çekirdeklerin ise yıldızlar olduğunu hayal eder. Okul çıkışı gittiği parkta, kulaklarına taktığı kiraz salkımları ile salıncakta sallanırken, parmak uçlarıyla gökyüzüne değdiğini hayal eder. Sonra okuduğu kitaptaki kırmızı fille birlikte uçtuğunu, ipte asılı çamaşırları izlerken çizgili kazaklı erkek ile çiçekli elbiseli kız arasındaki olabilecek aşk hikayesini hayal eder.

Sonra, kırmızı renkli palyaço burnunu taktım. Bunu ne zaman yapsam tatlı, sevecen ve büyülü anlar hayal ediyorum. Farkına bile varmaksızın hemen hareket etmeye, ellerimin üzerinde yürümeye ve taklalar atmaya başlayıp o an içimden geldiği gibi dans ediyorum.

Sonra aya bakarken gecenin içinde görünmeyen küçük varlıkların ya da perilerin olduğunu hayal eder. Küvette yıkanırken gemide tayfa olduğunu, uykuya dalarken de, kırmızı fille maceralı bir yolculuğa çıktığını…

Kitap159

Bu kitapta da sadece Maria resmedilmiş. Ebeveyn rehberinde, hayal gücünün, dünyayı anlamlandırmamıza yardım etmesinin yanı sıra öğrenmemizi kolaylaştırıp bizi sınırlarımızdan kurtararak özgürleştireceği, sorunlara yönelik farklı çözümler üretmemize yardımcı olacağı söylenmekte ve bu nedenlerden ötürü çocukların hayal güçlerini geliştirmelerinin büyük önem taşıdığı ifade edilmekte, bu konuda bazı önerilerde bulunulmaktadır. Birkaç güzel söz de bu kitaptan :

“Hiçbirşey bir insanın hayalgücünden daha özgür değildir.” David Hume

“Hayalgücü cesaretin sesidir.” Henry Miller

“Hayalgücü bilgiden daha önemlidir.” Albert Einstein

Kitap160

  • Maria Öğreniyor :  Maria’nın sınıfına Finda adında Afrikalı bir kız gelir. Öğretmeni bir harita çıkararak Finda’nın ülkesini gösterir. Çok uzaktır. Maria ona dil konusunda yardımcı olur. Finda’dan onun ülkesine özgü özellikleri öğrenir. Danslarını, müziklerini, yemeklerini, Afrika’ya özgü maskelerini, oynanan oyunlarını öğrendikçe merakı daha çok artar ve kütüphaneye giderek Afrika hakkında çeşitli kitaplar bulur. Kitapları okurken orada olduğunu hayal eder. Eve dönerken okuduklarını düşünür :

Farkında olmadan aklıma yeşil renk takıldı. “Yeşil! Finda’nın ülkesinde hakim renk, yeşil olmalı” dedim kendi kendime. Bu kadar çok bitkinin olduğu bir yerde diğer tüm renkler cılız kalmalıydı. Sonra, yeşilin farklı tonlarını düşünmeye başladım. Açık yeşil, koyu yeşil, sarımsı yeşil, orman yeşili, fıstık yeşili ve çimen yeşili…

Finda’nın ülkesine dönme zamanı yaklaştıkça, Maria ondan ayrılacağı için üzülür. Birbirlerinden çok şey öğrenmişlerdir ama en önemlisi Maria, Finda sayesinde her şeyin okulda öğrenilemeyeceğinin farkına varır. Finda’yı yolcu ettikten sonra, onun dilini öğrenip günün birinde onunla Afrika’daki köyüne gidebileceğini düşünür.

Kitap161-001

Bu kitapta diğerlerinden farklı olarak Maria dışında, Finda ve annesi de resimlenmiş. Rengi de fotoğraflardan anlaşılacağı gibi Yeşil. Ebeveyn rehberinde ise şöyle söylenilmekte:

Düşünmeyi ve öğrenmeyi öğrenebilmek; kişinin farkındalığını yükseltir, kendisini başkalarıyla özdeşleştirebilmesinin yanı sıra kendi farklılıklarının bilincinde olmasını sağlar. Çocukların sözkonusu becerileri edinebilmeleri çok önemlidir ve bu nedenle öğrenme süreçlerinin doğru şekilde desteklenmesi gerekir.

Bu kitaptan birkaç güzel söz de şöyle :

“Hayattaki en önemli şeyler öğrenilenler değil, Keşfedilenlerdir.” Oscar Wilde

“Bir çocuk olarak kalırsanız her zaman öğrenmeye devam edersiniz.” Bhanwan Shree Raajneesh

Kitap162

  • Maria Hatırlıyor : Karlı bir gün de pencereden bakan Maria gözlerini kapatıyor ve hatırlamaya başlıyor. Büyükannesinin doğumgününde de kar yağdığını ve onun için pasta yapmaya karar verdiğini anımsıyor. Babasının yardımıyla malzemeleri hazırladığını ve pastanın çok lezzetli olduğunu hatırlıyor. Buz gibi havada pastasını paketleyerek kızağına biniyor ve kedisiyle birlikte yola çıkıyor. Ama birden taşa çarparak düşüyor ve pastada diğer yana fırlıyor. Dağılmış pastayla büyükannesine gidiyor :

Beni görünce duygulandı ve gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Bana kocaman bir öpücük verip sıkıca sarıldı. Bir süre bu şekilde durduğumuzu hatırlıyorum. İkimizden de çıt çıkmıyordu. Yalnızca bir kucaklaşma ve sessizlik vardı. Kucaklaşmamız bittiği zaman “iyi ki doğdun büyükanne!” diye fısıldadım kulağına.

Sonra pastayı yerken eski albümlere baktıklarını ve büyükannesinin anlattıklarını hatırlıyor. Sonra dışarı çıkıp karla oynarken büyükannesinin onu seyrettiğinden, soğuktan donmuş halde eve girdiğinde büyükannesinin hazırladığı sıcak sütü ve battaniyeye sarılmış halde içerken vücudunu ısıtan sıcaklık hissinin hafızasına kazındığından bahsediyor. O gece büyükannesinin ona bir hikaye anlattığını ve bunun çok özel bir an olduğunu söylüyor. Ne yazık ki artık aralarında olmayan büyükannesinin hatırasını hep kalbinde taşıyor ve gözlerinden süzülen yaşla onu çok özlediğini söylüyor.

Kitap163

Bu kitabın kapağında mavi hakim olsa da, içinde kullanılan renk Beyaz. Her yer kar. Ve bu kitapta da tek resimlenen Maria olmakla birlikte, büyükanne de azıcık görünmüş 🙂 Ebeveyn rehberinde ise hatıra ve belleğin öneminden bahsedilmiş, fotoğraf albümü hazırlamanın  aile içindeki hatıraların korunması için mükemmel bir yöntem olduğu söylenmiş. Bu kitaptan da birkaç güzel söz ekleyeyim :

“Hatırlamam gereken herşeyi hatırlarım ve iyiliğim için olmayanların hepsini unuturum.” Florence Scovel

“Kişinin, var olmak için düşünmeye, yaşamak için kafa yormaya, hatırlamak içinse bunu tecrübe etmeye ihtiyacı vardır.” Samuel Butler

“Eğitim hayranlık uyandırıcı bir şeydir. Ancak zaman zaman bilmeye değer hiçbir şeyin öğretilemeyeceğini hatırlamak iyidir.” Oscar Wilde

Bana birşey söylersen unuturum, öğretirsen öğrenirim, içine beni de katarsan hatırlarım.” Benjamin Franklin

Çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak adına çok güzel bir seri Maria… Farklı kitap arayanlar için de birebir. Biz çok sevdik, ya siz?

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Maria…

  1. Geri bildirim: Bulutunu Arayan Su Damlası | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Amir Yolunu Kaybediyor | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Neden Okula Gitmek Zorundayım? | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Herkes Özgür Doğar | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Çocuk | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s