Bedenim Bana Ait ve Çocuk İstismarı Üzerine…

Kitap155Anne baba olmak demek, yüreğinde sürekli bir endişe ile yaşamak demek sanırım. Hem koruyup kollamak istiyoruz yavrumuzu, hem serbest bırakıp özgürleşmesini seyretmek. Ancak öyle şeyler duyuyor ki kulaklarımız, incinmesin de tek özgürleşmesin diyebiliyoruz.

İstismar çok geniş bir kavram. Geçenlerde katıldığım bir panelde çeşitlerinden uzun uzun bahsedildi. Duygusal, fiziksel, cinsel vs. Hatta bazılarını biz anne baba olarak farketmeden yapıyoruz. Mesela alay ediyoruz onlarla ya da anlatmak istedikleri bir şeyi dinlemiyoruz. Ama bizleri asıl korkutan konu, cinsel istismar.

Türk toplumu olarak çocukları çok seviyoruz ama maalesef aynı oranda saygı duymuyoruz. Çocuk annesinin sarıl dediğine sarılmalı, öp dediğini öpmeli, her sevimli bulan yanaklarından makas almalı vs. Onun isteyip istemediği kimin umurunda. Böyle olunca da, çocuğun istismara uğradığında bunu anlaması güçleşiyor.

Her an yanında olmak, onları pamuklara sarmak istesek de maalesef bu pek mümkün değil. Üstelik sağlıklı da değil. O nedenle çocuğumuzu bu konuda bilinçlendirmeye çalışmak gerekiyor. Tabi ki bu sorumluluğu ona bırakmayacağız ama HAYIR demeyi öğretmek elimizde… Bir de onlara yaşadıklarını anlatacakları güven ortamı sağlamak tabi ki. Maalesef pek çok çocuk, kendisinin suçlanacağı düşüncesiyle, yaşadıklarıyla tek başına mücadele etmek zorunda kalıyor 😦

Bu konuda neler yapılabileceğine ilişkin bazı linkler paylaşmak istiyorum. Çocuğumuza İç Çamaşırı Kuralı’nı öğreterek başlayabiliriz işe. Eğer biraz daha büyükse Online Anne’nin hazırladığı “OLA ile Onbeş Dakika: Çocuk İstismarı Güvenlik Aktiviteleri” ne göz atabiliriz. 6+ olduğundan biz henüz yapamıyoruz bunu. Nurturia’da da bu konuda neler yapılabileceğinin konuşulması için bir grup kuruldu. Minik Bedenime Dokunma !

Ayrıca Bir Dolap Kitap‘ta da bu kitaptan bahsedilerek, istismar konusunda dikkat çekici bir yazı kaleme alınmış.

Bir de Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği adında, istismarın akademik yönden de ele alındığı bir dernek mevcut.

Ve tabi ki çocuklara ulaşmanın en kolay yollarından biri olan kitaplar. Bedenim Bana Ait bunlardan biri. Çocuğa anlatırken doğru kelimeleri bulmak, korkutmadan ifade etmek oldukça zorlayıcı. O yüzden kitaplara başvurmak daha doğru.

Kitap156

Yağız’ın bu kitapla çok da ilgileneceğini düşünmeden aldım. Ama tahminimin ötesinde ilgi gösterdi ve defalarca okuttu. Sonrasında irdeledi. “Ama biz okulda birbirimize dokunuyoruz” dedi. İyi ve kötü dokunuşları nasıl ayıracağını anlamaya çalıştı. Bu kitap çocuklara duygularını anlama farkındalığı yaratmak ve hoşlanmadıkları durumlarda HAYIR demeleri gerektiğini göstermek için hazırlanmış.  Zaten onların üzerine düşen de yalnızca bunlar.

Clara’nın bedenini incelemesiyle başlıyor kitap. Oyuncağı tavşan da onun yaptıklarını yapıyor ve bu kitabı çocuklar için daha sevimli kılıyor. Zaman içinde bedeninin değiştiğini, bedeniyle barışık olduğunu söyleyen Clara’nın ağzından yazılmış kitap. Clara, babasının, büyükannesinin, arkadaşlarının dokunuşlarından, onlara sarılmaktan hoşlanırken bazen de kimsenin ona dokunmasını istemediği anlar olduğunu söylüyor. Ona kaba şekilde dokunulması, gıdıklanması, şapur şupur öpülmesi, sıkıca sarılınması, bir köpek tarafından yalanılması hoşuna gitmiyor. İstemediği bir dokunuşta:

Bunu yapma. Bana dokunma. Bunu istemiyorum.

dediğini ve bazen bunu yüksek sesle söyleyerek prova yaptığını ifade ediyor. Eğer biri HAYIR dediğinde hala devam ediyorsa, o zaman güvendiği bir yakınına söylemesi ve yardım istemesi gerektiğini söylüyor.

Şunu aklından hiç çıkarma : Bedenin sadece sana ait. Ve o çok özel birşey.

Kitap157Biz de Yağız’la bunu bir oyuna çevirerek, yüksek sesle tekrarladık : Bana Dokunma, Bunu İstemiyorum, HAYIR.

Umarım hiçbir çocuk bunları söylemek zorunda kalmaz 😦

EK :

Online Anne’ de bu konu ile ilgili diğer yazılar :

İlgili Yazılar : 

 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Duygular, Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

22 Responses to Bedenim Bana Ait ve Çocuk İstismarı Üzerine…

 1. Ayça dedi ki:

  Rüzgar küçüklüğünden beri yabancılar tarafından ne zaman başı okşansa, yanağı sıkılmaysa kalksa sert tepkiler veriyor. İlk başlarda kızarıp bozarıyordum ama cook uzun bir süredir hoşuma bile gidiyor. Kendini koruduğu için bişey söylemiyorum. Küçük yaşlarda içgüdüsel olarak kendilerini korurlarmış zaten. Biz öyle yapma ayıp dedikçe değişirlermiş.

  Kötüler bütün çocuklardan uzak olsun.

  Fatoş, sana yakına geliyorum önümüzdeki günlerde. İşe başlıyorum yani… Bakarsın Rüzgar’la Yağız tanışırlar bir gün:)

  Beğen

 2. Ayça dedi ki:

  Ankara:) E ama yakın sayılır değilmi? Devlet kurumuna, adını yazmayayım burdan şimdi.

  Beğen

 3. onlineanne dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Nurturia’daki gruba şimdi biz de üye olduk ve elimizdeki kaynakları olabildiğince oraya da koymaya çalışacağız. Bu konuda ne kadar güç birliği yapabilirsek o kadar yol alabiliriz diye düşünüyoruz. Bu yüzden biz yeni yeni STKlar gruplar oluşturmaktan çok varolanları duyurup desteklemeyi tercih ediyoruz. Bizim haberdar olduklarımızı da daha önce yazmıştık: http://www.onlineanne.com/2013/12/09/cocuk-istismarini-onleme-konusunda-yapabileceklerimiz/ 5te1 projesi gibi oluşumları da elimizden geldiğince duyurmaya devam ediyoruz. Sevgiler

  Beğen

 4. Ali dedi ki:

  Sitenizi ilgiyle takip ediyorum. Benim siteyede sizi beklerim. sitem: http://www.yeniespriler.com
  yeni espriler,
  espiriler

  Beğen

 5. Geri bildirim: 57 Ay… | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Maria… | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Sır Versem Saklar mısın? | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Uyku Tablosu | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Amir Yolunu Kaybediyor | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Herkes Özgür Doğar | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Çocuğun Cinsel Eğitimi ve Tacizden Korunma Rehberi | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Çocuk İstismarı Üzerine… – Gergedan Yayınları

 13. Geri bildirim: Öfkemle Nasıl Başa Çıkabilirim? | Oğlumu Büyütürken

 14. Geri bildirim: Annie’nin Planı | Oğlumu Büyütürken

 15. Geri bildirim: Basketbol:1, Problem:0 | Oğlumu Büyütürken

 16. Geri bildirim: Beni de Bedenimi de Seviyorum! | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s