Büyük Sır Mozart

Kitap118Bu kitap uzun zamandır kütüphanemizde. Metinleri uzun olduğundan Yağız’a vermek için de bir hayli bekletmiştim. Oysa Yağız ilk günden çok sevdi. Anton’u kendine arkadaş belledi 🙂 Hatta evdeki başka bir kitabın karakteri olan Anton ile tanıştırdı ve sohbet etmelerini sağladı 🙂 Özellikle kitapla birlikte verilen, içerisinde kitabın metni ve Mozart’ın müziklerinden örnekler olan bu cd, evimizde en çok dinlenen cd oldu neredeyse.

Anholt Sanatçılar Serisinde olduğu gibi bu kitap da çocuk gözüyle yazılmış. Hep hayaller dünyasında yaşayan bir çocuk Anton. Babası tarafından ayakaltında dolaşmaması için sürekli uyarılarak odasına gönderilen, imparatorun yaveri Nicolas’ın oğlu. 

Günlerden birgün saraya ünlü Avusturyalı müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart gelir. Bu durum, babasının odasına göndermeye çalıştığı Anton’un çok ilgisini çeker. Sürekli sorular sorar. Nikolas ise,  Mozart hakkında bilgiler verir.  Konuşmaya dalınca, birden imparator ve Mozart gelir ve Anton tahtın arkasına saklanmak zorunda kalır. İmparator Mozart’ı saray müzisyenleriyle tanıştırır. Mozart ve imparator salondan ayrıldıktan sonra, saray bestecileri, ne yaparsa yapsın beğenmemeleri gerektiğini, yoksa yerlerini alacağını söylerler. Bunu duyan Anton babasına, Mozart’a tuzak kurulduğunu söyler. Ama babası gene hayal kurduğunu düşünerek inanmaz ona. 

Kitap119Saray bestecileri imparatora, Mozart’ın bir eserini dinlemek istediklerini söylediğinde, Anton’da Mozart’a olanları anlatmak üzere odasına gider. Ancak Mozart, Anton’u çok sever ve sürekli sorular sorar. Sonunda bir fırsatını bulup anlattığında ise, Mozart’ın tepkisi hiç ummadığı şekilde olur :

Senin çok hayalci bir çocuk olduğunu duymuştum ama bu kadarını hiç düşünmemiştim doğrusu…

O sırada yaver Nicolas gelir ve imparatorun onu beklediğini söyler. Mozart “Küçük Bir Gece Müziği” adlı eserini çalmaya başlar. Tüm besteciler hayran oldukları halde, daha önce anlaştıkları şekilde beğenmediklerini söylerler. İmparator ise beğenmiş olmasına rağmen, müzisyenlerin fikrine inanarak Mozart’ı ödüllendirmekten vazgeçer. Bu olaya çok üzülen Mozart, Anton’un anlattıklarının doğru olduğunu anlar ve onunla tekrar konuşur. Anton’la birlikte imparatorun yanına giderek, yeniden eseri çalmak istediğini ve onu çok önemli birinin dinleyeceğini söyleyerek Anton’u işaret eder. Bestecilerden biri, bir çocuğun görüşlerinin nasıl onlarınkinden önemli olabileceğini sorar. Mozart ise :

Önemli olup olmadığını bilemem, ama doğru olacağı kesin. Çocuklar daima gerçek düşüncelerini söyler. Hissetmedikleri bir şey ağızlarından asla çıkmaz. Bu yüzden Anton’un fikirleri benim için çok önemli.

Eser tekrar çalındığında, başta imparator, Nicolas ve Anton olmak üzere, tüm orkestranın elleri, beğendiklerini belirtmek üzere havadadır. İmparator tarafından ödüllendirilen Mozart, Anton’a hayallerini beslemek üzere bir kazan ve bir asa alır 🙂

Kitap120Kitap, Bay Majör adlı bir müzik araştırmacısının dilinden yazılmış. Mozart hakkında bilgiler de kitapta sohbetler arasına serpiştirilmiş. Üç yaşında piyano çalmayı öğrendiği, beş yaşında ilk bestesini yaptığı, daha çok küçükken atlı araba sırtında kız kardeşi ile konser vermek üzere pek çok ülkeyi dolaştığı, Türk Marşı’nı bestelediği, “Saraydan Kız Kaçırma” operasını eşi Constanze için bestelediği gibi.

Serinin pek çok kitabı mevcut. Sırasıyla hepsinden almalı 🙂

Akıllı Bebekler Akademisi kitabında, çocukken dinlenilen farklı türlerde kaliteli müziğin, beyin gelişimine katkılarından bahsediliyordu. Bu hedefime çok da istikrarlı ilerleyemedim. Ama elimden geldiğince, Yağız’ın kulakları iyi müzik duysun istiyorum.

Müzik, her şeyin ötesinde nasıl huzur verici, nasıl dingin, nasıl birleştirici…

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Büyük Sır Mozart

  1. Geri bildirim: Picasso ve At Kuyruğu Saçlı Kız | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Çocuk Müzikleri | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Maria… | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Degas ve Küçük Dansçı | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Vivaldi-Çobanın Mevsim Yolculuğu | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Bach-Şatoda Üç Saat | Oğlumu Büyütürken

  7. Geri bildirim: Chopin- Dağınık Oda | Oğlumu Büyütürken

  8. Geri bildirim: Çaykovski- Sihirli Ödev | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s