Benim Bütün Ördeklerim

Kitap108Ölümü bir çocuğa anlatmak, daha da acısı anlatmak zorunda olmak ne zor şeydir. Böyle bir durumun ne zaman gerekeceği hiç belli olmaz. O yüzden de erken diye bir vakit yok. Bunu çok yakından biliyorum.

Bu yaşımda bana bile öylesine anlaşılmaz gelen bu durumu, küçücük bir çocuğun anlamasını beklemek, ya da kabullenmesini ummak çok da gerçekçi değil kanımca. Ama bir doğal sürecin, yaşam döngüsünün nasıl oluştuğunu anlamasına yardımcı olabiliriz en azından. Bu da öyle bir kitap, ölümü adlandırmadan, hissettirerek dokunuyor yüreklere. Ve oğlumun yüreği bu kitabın geri gönderilmesini istedi ilk okuduğumda. Sonrada günlerce okutup anlamaya çalıştı.

Resimleri oldukça etkileyici bu kitabın. Çocukça çizimler, güçlü bir kırmızıyla renklendirilmiş ve tilkinin azameti ortaya çıkarılmış. Diğer tüm öğeler de olabildiğine pastel tonlarda. Hatta bazı sayfalar sadece resimle anlatılmış ve çocuklara hayal etme imkanı sunulmuş. Bunun yanında, olabildiğince uzun metinleri yüzünden küçük çocukların sıkılmaması için biraz kısaltmak gerekebilir. 

Çok zaman oldu alalı bu kitabı. Önce verip vermemek konusunda tereddüt yaşadığımdan uzun zaman bekledi. Sonra elimde kitap kalmadığı birgün, birden veriverdim.

Kitap, içimizdeki gelgitleri, kendimizle olan mücadeleleri çok iyi anlatmış. Sonunda ölüm olsa da sevgiyle örülmüş.

Ormanın derinliklerinde bir tilki varmış. Adı Konrad…

Bu hikaye, Konrad ile ormanın derinliklerindeki gölün kenarında oturan ördeğin altında yatan yumurtanın içindeki isimsiz civcivin macerasıdır.

Kitap109

Konrad göl kenarındaki ördeğe saldırdığında, anne ördek yumurtasını bırakıp kaçar. Çünkü ördeğin ne yumurtayı tutabilecek eli, ne de yumurtanın tutulabilecek kulbu vardır 🙂 Konrad yumurtayla kalakalır. Onu eve götürüp sahanda yumurta yapmaya karar verir ama içinden civciv çıkıverir. Yavru ördek Konrad’ı annesi sanır ama Konrad “anne değil baba” der ona. Ne de olsa erkektir 🙂 Konrad bir türlü onu yiyeceğini söyleyemez ve sürekli bahaneler bularak erteler. Eh uzun süre birlikte olacaklarına göre ördeğe bir isim lazımdır ve o isim Lorenz olur.

Karnındaki guruldama hiç geçmezken, Lorenz büyür ve genç bir ördek olur. Konrad’ın kafasından hala ördek tarifleri geçmektedir. Birgün Lorenz, Emma adında bir ördeğe aşık olur. Emma’nın onlarla yaşayıp yaşayamayacağını sorduğunda, Konrad, Lorenz yerine Emma’yı yiyebileceğini düşünür. Gel zaman git zaman üçü çok iyi bir ekip olurlar ve Konrad Emma’yı da yiyemez. Sonra yumurtaları olur ve onlara nasıl bakacaklarını bilemez genç ördekler. Konrad onları yumuşak bir yastığa yerleştirerek sıcak tutar. Bu sefer umudu yumurtadan çıkacak ördeklerdedir. Sonra bu ördeklerinde ördek yavruları olur, sonra onlarında yeni ördek yavruları…

Giderek yaşlanan Konrad ise, günlerini civcivlerle oynayarak geçirir. Civcivler onun karın gurultusundan kendilerine yeni bir lisan yaratır. Guruldayan civciv kalabalığını tekinsiz bulan hayvanlar giderek onlardan uzaklaşırlar.

Aradan yıllar geçti. Konrad her geçen gün daha da yorgun düştü. Artık çalkantılı hayatının sonuna yaklaşmıştı ve ördeklerini seyrediyordu. Derken birgün gözlerini kapattı ve bir daha da açmadı. Mutlu görünüyordu. O mutlu olduğu için ördeklerde mutluydu. Onu gömdüler.

Kitap110Hikayenin sonunda ördek ailesi Konrad’ın yakınlarında yaşamaya devam eder.

Her ne kadar olabildiğince yumuşak bir geçişle sona gelinse de, bir hüzün kaplıyor insanı okurken. Dün akşam bir kere daha okumayı teklif ettiğim oğlumsa istemedi. Zaten son zamanlarda yaşlılık ile ilgili sorular sorup durduğundan, içinde bir şeyleri çözmeye, anlamaya çalıştığı çok belli…

Kitap, Bir Dolap Kitap’ta da çok güzel bir yazıyla yerini almış. Mutlaka okunmalı...

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Benim Bütün Ördeklerim

  1. Geri bildirim: Küçük Findus Kaybolunca | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Tilki Avı | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Özgürlüğünü Arayan Kelebek | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Kelebeğini Arayan Ayşe | Oğlumu Büyütürken

  5. Geri bildirim: Amir Yolunu Kaybediyor | Oğlumu Büyütürken

  6. Geri bildirim: Herkes Özgür Doğar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s