Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga

Kitap105 Daha önce de, gerek resimlediği, gerek yazdığı kitaplarından bahsettiğim Feridun Oral’ın kitabı, Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu da olabildiğine pastel tonlarında hazırlanmış dingin bir kitap. Resimlere baktığınızda sanki ormanın sessizliğini ve huzurunu duyuyorsunuz.

Soğuk ve karlı bir günde ormanda dolaşmaya çıkan yaşlı Böğürtlen Cini’nin bir kuş sesi duymasıyla başlar kitap. Şaşkınlık içinde sese doğru gidince, yapraklarını dökmemiş ulu bir ağaç görür. Ve başlar ağaç anlatmaya:

“Bu yaz bir kuş ailesi dallarıma yuva yaptı. Sesini duyduğun, işte bu ailenin en küçük yavrusu. Daha ilk uçma dersine kanadı bir dala takılıp kırıldı. Anne ve babası onu zar zor yuvaya taşıdılar. Bütün bir yaz ve sonbaharı yuvada geçirdi. Artık iyileşti ama göç edemeden kış geldi. İşte bu nedenle yapraklarımı dökmedim.”

Kitap106

Bunu duyan Böğürtlen Cini, küçük kuş Sarı Gaga’yı kışı geçirmek üzere eve götürmeye karar verir. Emaneti Böğürtlen Cini’ne teslim eden ağaç da, yapraklarını dökerek kış uykusuna dalar.

Cin’in evinde mutlu mesut yaşarken, bir gece korkunç bir fırtına çıkar. Ertesi sabah merak içinde yaşlı ağacı görmeye giderler. Ağaç gece ki fırtınadan kurtulamamış ve yanıp kömürleşmiştir. Küçük kuş acı acı öterken, birden filizlenmiş bir dal görür ve Cin’le birlikte dalı ağacın yanına dikerler.

Küçük kuş her bahar ormana geldiğinde ağacın büyümesini mutlulukla izler ve kocaman olduğunda dallarına yuva yapar.

Bir dostluk ve de umut hikayesi. Biraz hüzünlü. İçinde Yağız’ın şu sıralar aradığı neşe, heyecan ve macera unsurları olmadığından çok ilgi görmedi ne yazık ki 😦 Ama Yağız bu. Hiç ilgilenmediği bir kitap bir gün gelip günlerce elinden düşmeyebiliyor.

Kitap yıllar önce hazırlanmış ve zamanında ödül almış. Daha önce de bahsettiğim gibi, Feridun Oral’ın hem ressam olması hemde aynı şehirde doğmuş olmamız ister istemez bir yakınlık hissetmemi sağlıyor kendisine 🙂

Bu kitaptan Banu’da bahsetmiş Bir Dolap Kitap’ta. Eh onun sıcak anlatımını da eklemesem olmazdı 🙂 Okumak için bir TIK lütfen…

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga

  1. Ayça dedi ki:

    Uzun zamandır okumadık ama daha önce söylemiştim ya Rüzgar’ın bir dönem elinden bırakmadığı bir kitaptı.

    Çocukların iç dünyasında dolaşan bir cin olmak isterdim ben de. Nasıl düşünüyorlar, ne hissediyorlar falan:)

    Beğen

  2. Geri bildirim: Benim Bütün Ördeklerim | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Kelebeğini Arayan Ayşe | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s