İlk Karne :-)

karne Oğlum ilk karnesini aldı bugün. Simgesel bir şey de olsa, anne baba olarak heyecanlandık. Büyümenin bir göstergesi bizim için. Halbuki mümkün olduğunca yavaş büyümesi tercihimiz. Bu ne yaman çelişki böyle 🙂

karne1Aslında karneden beklediğim, birkaç davranış biçimi ve karşısında gülen yüzler bulmaktı. Bunun yerine ayrıntılı bir gelişim raporu ile karşılaşmak hoşuma gitti doğrusu. Oğlumu, başkasının gözleriyle görmek gibi bir şey bu. Yağız’ın dilinden sevdikleri yazılmış karnenin bir köşesine :

En sevdiğim renk : MAVİ

En sevdiğim oyuncak : HAYVANLAR

En sevdiğim hayvan : ZEBRA

En sevdiğim meyve : KARPUZ

En çok tercih ettiğim öğrenme merkezi : FEN MERKEZİ, HİKAYE MERKEZİ

Büyüyünce ASKER olmak istiyorum.

Aslında daha çok hayvan seviyormuş ama oraya hepsi sığmazmış 🙂 Öğretmeninin hazırladığı gelişim raporu biraz uzun ama saklamak için buraya yazmak istiyorum.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM GELİŞİM RAPORU

1- Motor Gelişimi : Dönem boyunca okulumuzda yapılan etkinliklerde fiziksel açıdan, yaş özelliklerine uygun bir gelişim göstermiştir. Yürüme, koşma, sekme, sıçrama, atlama, yakalama vb. bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri rahatlıkla yapabiliyor. Kesme, yuvarlama, yırtma, yapıştırma, boyama, resim yapma, çizme vb. el-göz koordinasyonu gerektiren hareketleri yapabilmede başarılı. Etkinliklerde süreyi iyi kullanabiliyor. Müzik ve ritim eşliğinde hareket edebilmektedir.

2- Sosyal-Duygusal Gelişimi: Etkinliklere istekli katılıyor. Ancak oyunlarda bazen destekleniyor. Sorumluluklarını yerine getirebiliyor. Grup içinde iletişim kendiliğinden başlatabiliyor ve olumsuz duygu ve düşüncelerini ifade edebiliyor. Gerektiğinde liderliği üstlenir veya lideri takip edebilir. Sınıf içerisindeki araç-gereçleri istekli topluyor ve düzenleyebiliyor. Kendi ve ailesiyle ilgili bilgi verebiliyor. Yetişkin denetimi olmadığı durumlarda da gerektiği gibi davranabiliyor.

3- Dil Gelişimi : Sesin kaynağını söyler, sesin geldiği yönü söyler, dinlerken konuşurken göz teması kurar, genel olarak yapılan sohbetleri, okunan kitapları, şarkıları ve parmak oyunlarını dinlemekte ve kolayca öğrenip tekrar edebilmektedir. Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanıyor. Sesleri ayırt edebiliyor ve kelimeleri doğru telaffuz ediyor. Sözcük dağarcığında yaşının özelliklerini gösteriyor.

4- Bilişsel Gelişimi : Yaşına uygun düzeyde zihinsel beceriye sahip. Dikkat edilmesi gereken nesneyi, durumu, olayı fark ederek dikkatini üzerinde yoğunlaştırabiliyor. Renkleri, rakamları ve geometrik şekilleri tanımada başarılı. İleriye doğru ritmik saymada desteklenmeli. (1 den 20 ye kadar) Nesneleri çeşitli özelliklerine göre eşleştirebiliyor ve gruplama yapabiliyor. Nesnenin mekandaki konumunu doğru olarak söyleyebiliyor. Olayları gözlemleyerek karşılaştırma yapabilir ve olayları oluş sırasına göre sıralayabilir.

5- Öz Bakım Becerileri : El-yüz yıkama, tuvalet temizliği vb. temizlik kurallarını uygulayabiliyor. Kendi başına yemek yiyebiliyor. Boyuna uygun bir askıya ceketini asabiliyor. Kendisi için zamana göre gerekli olan şeyleri yapabilmekte. Kıyafetlerini giyip çıkartabilmede desteklenmeli. Sınıfımızda etkinlik sonrası sınıfın toplanmasında aldığı sorumluluğu başarıyla yerine getirebiliyor. Kıyafetinin temizliğine de özen gösteriyor.

6- Görüş ve Öneriler : Sınıf içinde gayet sakin ve uyumlu bir çocuktur. Arkadaşları ile iletişimi çok güzeldir. İlgisini çeken kitabın resimlerine bakarak hikaye anlatmakta ve anlatılan hikayeyi dinlemektedir. Türkçe dil etkinliklerinde çok başarılı. Bu konuda teşvikiniz çok güzel. Ritmik sayma ve sayıları sevdirmek için evde oyun ortamları oluşturabilirsiniz. Yağızcım başarılarının devamını dilerim. Şimdi tatil zamanı iyi tatiller…

51-54 AY

Tüm bu yazılanlar bir tarafa, Rabia Öğretmen’in söylediği, “Yağız tam çocuk gibi çocuk” sözünü çok sevdim. Daha uzun yıllar çocuk kalsın, masumiyetini korusun benim yavrum. Acele etmesin karneler almaya, okuyup yazmaya. Hayaller kursun, masallara inansın, ileride sığınağı olacak bir çocukluğu olsun…

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, İlkler içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

16 Responses to İlk Karne :-)

 1. sibel dedi ki:

  Yağızı tebrik ediyorum çok başarılı maşallah Tarkan’da dün aldı hemen hemen aynı şeyler yazılı okuyunca sanki aynı kalemden çıkmış zannettim bende sana katılıyorum bazen çocuklardan öğretmenler çok şeyler bekliyorlar adı üstünde onlar çocuk zamanla herşeyi öğreniyorlar mesela baktığımda okullar açıldığında birçok şeyde zorlanan Tarkan’ın birkaç ay içinde şuan herşeyi şıkır şıkır yaptığını görüyorum o yüzden onları çok da sıkmamak gerek Yağız’ımı bolca öp:)

  Beğen

 2. Tebrikler, hep gülen yüzler olsun hayatınızda…

  Beğen

 3. Geri bildirim: 4,5 Yaş… | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Anasınıfında İlk Yılın Ardından… | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: 10 Kasım-İlk Şiir | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Öğretmenler Günü-2014 :-) | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Ana Sınıfı Karnesi :-) | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Serbest Kürsü :-) | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Anaokuluna Veda… | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Ana Sınıfı Son Karne :-( | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Vee Okul… | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Okuma Yazma Oyunları :-) | Oğlumu Büyütürken

 13. Geri bildirim: Vee Karne :-) | Oğlumu Büyütürken

 14. Geri bildirim: İlkokula Veda… | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s