Dinozorlar Dünyası…

Yağız’ın dinozorlara olan merakından bahsediyorum sık sık. Dinozorlarla ilgili bazı kitaplarını yazmıştım. Keşfedin Dinozorlar Çağı, Dinozorlar (Minikler Serisi), Dinozorlar Çağı (Yapıştırma Kitabı), Sakar Cadı Vini’nin Dinozoru, Her Şeyin Öyküsü daha önce bahsettiklerim. Ama bitmedi tabi ki. Şimdi sıra kitaplığımızdaki diğer dinozorlarda 🙂

Kitap81

1- Keşfedin Dev Dinozorlar : Sanırım en sevdiğim dinozor kitabı bu. Önce, Keşfedin Dinozorlar kitabı elimizde olduğundan, almakta tereddüt etmiştim. Ama Yağız bayıldı. Günlerce bu kitaba sarılıp uyudu 🙂 Çizimleri çok renkli ve de sevimli. Ama bu kitabı farklı kılan bazı sayfalardaki insan figürleri daha çok. Ölçeklendirmeyi doğru yapmak için sanırım, upuzun açılan sayfaları var. Bu büyük sayfalarda karikatür formunda çizilmiş olan figürleri konuşturmak, kitabı çok eğlenceli bir hale soktu. Örneğin parasaurolophusun tepesindeki boynuzundan ahenkli sesler çıkarmış. Elinde mikrofon olan bir bilim insanı sesleri kaydediyor. Otçul dinozorlar bu bilim insanlarına sempatik davranıyor ama etçil olanlar onları sırtlarından düşürme derdinde 🙂 Biz bu dinozorları ve etraflarındaki insanları konuşturarak çok eğleniyoruz.

Kitap83

Ayrıca belli başlı dinozorların genel özellikleri de verilmiş kitapta. Boylarının kaç metre olduğu ve nasıl beslendikleri gibi. Dinozor sever bir çocuğunuz varsa kaçırmayın bu kitabı.

Kitap82Kitap78

2- Muhteşem Dinozorlar : Daha önce bahsettiğim Korsanlar kitabının bir diğer serisi bu. Çok eğlenceli bir kitap. Her sayfada bir atraksiyon mevcut. Kah yapboz, kah üç boyutlu dinozorlar, kah yapıştırma çıkıyor karşımıza.

Dinozorların keşfiyle başlayan kitap da, dinozor nedir, fosiller nasıl oluşur gibi sorulara cevap verilmiş. Dinozorlar, en büyükler, en boynuzlular, en girintililer, en garipler, en hızlılar, en mücadeleciler, en yırtıcılar ve en şefkatliler olarak gruplandırılmış. Çocukların ilgisini çekebilecek özelliklerden bahsedilmiş ve en sonunda bir takım sorular sorulmuş anlatılanlarla ilgili. Yağız özellikle bu soruları sordurup cevaplamaktan çok hoşlandı.

Kitap79

Siyah zemin üzerine hazırlanan kitabın çizimleri de oldukça etkileyici.

Kitap80

Dinozorlarla biraz eğlenmek istiyorsanız, bu ansiklopediyi seveceksiniz 🙂

Kitap753- Bir Dinozorun Öyküsü : Günümüzden 160 milyon yıl önce Çin’de yaşayan bir dinozorun yaşamı öyküleştirilmiş. Bir grup anne Mamenchisaurus, yumurtalarını küme halinde yerleştiriyorlar. Yumurtalardan çıkan yavrulardan birine Mamençi adı veriliyor ve kitap onun etrafında dönüyor. Mamençi’nin büyüyüp genç bir dinozor olması, beslenmesi, kendini koruması, yetişkin olduğunda bir aile kurması, göç yolculuğuna çıkması anlatılmış. Göç yolunda suyu geçerken sele kapılan Mamançi boğuluyor ve gövdesi nehrin dibine batıyor. Zaman içinde fosilleşen Mamançi, milyonlarca yıl sonra, oyun oynayan iki çocuk tarafından bulunuyor. Doğa Tarihi Müzesi’nden gelen bilim insanları, büyük bir kazı başlatıyor ve Mamançi dev boyutta, müzedeki yerini alıyor.

Kitap76

Belgesel tadındaki bu kitabın sonunda ise, dinozorlar hakkında genel bilgiler verilmiş. Kendini Mamançi’yle içselleştiren Yağız, ölmesini kabullenemedi tabi ama kitabı çok sevdi 🙂

Kitap734- Dinozorlar : Dinozorları dönemlerine göre ele alan bu kitap, Trias, Jura ve Kretase dönemi hakkında genel bilgiler vererek başlamış. Sonrasında, dinozorların atalarının kim olabileceği sorularına cevap arayarak, Karbonifer Dönemi Ormanlarına bir göz atmış. Amfibilerden süringenlere, oradan jura dönemi uçucularına, devlerine, otobur ve etoburlara, dinozor anatomisine, kretase dönemine ilişkin bilgiler verilmiş.

Dinozorlardan sonra gelen canlılardan da söz edilen kitapta, fosillerin oluşumundan bahsedilirken, dinozorların keşfi konu edilmiş.

Son kısmında ise bir dinozor sözlüğüne yer verilmiş.

Kitap74Aslında tüm bu kitaplarda aynı şeyler, farklı anlatım tarzları ve çizimlerle ele alınmış. Yağız’ın çok sevdiği dinozor oyuncakları da eşlik ediyor bize bu kitapları okurken 🙂

Şimdi, var mı dinozor sevmeyen 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

12 Responses to Dinozorlar Dünyası…

 1. Geri bildirim: Kapı Komşumuz Korsanlar | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Gizli Dünya Atlası | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Büyük Sır Mozart | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Bir Demet Öykü… | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Her Şey Hakkında Sorular ve Yanıtlar | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Dünyayı Öğreniyorum | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Bilgi Hazinesi | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Tübitak Kitapları 3 | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Devdinozorus | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Ravensburger- Neden, Niçin, Nasıl? | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Bir Demet Öykü 2… | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Eve Yolculuk | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s