Korsanlar…

Yağız’ın son dönemlerdeki korsanlara olan tutkusundan bahsetmiştim geçenlerde. Biz de bilerek ya da bilmeyerek bu tutkuyu besliyoruz sanırım. Tüm içerdiği şiddete rağmen, nasıl oluyor bilmiyorum ama sevimli geliyor bize korsanlar 🙂 Mesela Karayip korsanlarını sevmeyen var mıdır? Eh böyle olunca, korsan kitapları da aldı kitaplığımızdaki yerini 🙂

Kitap65

1- Yıl Boyunca Korsan Gemisi : Gün Boyunca Hayvanat Bahçesi kitabını çok sevince, bu kitabı da hemen almıştık uzun zaman önce.  Ancak başlarda çok ilgilenmemişti Yağız Oğlan. Ne zaman korsanlara ilgi duymaya başladı, bu kitapta hakettiği ilgiyi kazandı 🙂

Ocak ayında rıhtımda erzaklarını yükleyip yola çıkmalarıyla başlıyor kitap. Şubat ayında henüz saldıracak bir gemi bulamayan korsanlar, gemide rutin işleri yapmaktalar. Nisan ayında sakin sularda yosunlara takılan gemiyi kurtarma çabaları resmedilmiş. Mayıs ayında karşılaştıkları ticaret gemisine saldırırlar ve çatışma başlar. Haziran ayında ıssız bir adaya yanaşır ve kıyıda vakit geçirirler. Eylül ayında müzik eşliğinde eğlenen mürettebat, büyük bir balinanın püskürttüğü suyun altında kalır. Kasımda ise fırtınaya yakalanan gemi büyük hasar alır. Aralıkta yeni bir fırtınaya daha yakalanan gemi, bu sefer kurtulamaz ve batar.

Kitap64

Kitaptaki ayrıntılar, çocukların çok seveceği cinsten. Hikaye dinlemeyi sevmeyen çocuklar bile, çizimler hakkında konuşmaktan hoşlanacaklardır. Ayrıca kitap basım kalitesi ve dizaynı olarak da gayet başarılı.

Kitap66

2- Korsan Gemileri : Bilgi Hazinesi ana başlığında, pek çok çeşidi bulunan bu kitapları Yağız çok sevdi. Aslında daha büyük yaş gruplarına göre yazılmış ama ilgi alanına uyunca yaşın çok önemi olmuyor bizde.

Bu kitapta da, geçmişten günümüze korsanlığı ayrıntılı şekilde anlatmış. Bir korsan gemisinin bölümleri, kullanılan aletler, gemide yaşam, korsan kanunları, bir korsanın hayatı, geminin mutfağı, saldırılan gemilerin özellikleri, saldırı anı, korsan limanı gibi bölümler içeren kitapta, ayrıca ünlü korsanlardan da bahsedilmiş. Kitap batık hazinelerinin aranmasıyla son bulmuş.

Kitap67

Korsanlar hakkında merak edilen herşeye cevap veren kitap, daha büyük yaştaki çocuklar içinde zevkle okunacaktır.

Kitap68

3- Korsanlar : Muhteşem Larousse Ansiklopedisi serisinden olan bu kitap çok eğlenceli. Aslında kitapta bahsedilenler, Korsan Gemileri kitabından çok farklı değil. Ancak kitap içinde sürprizler barındırıyor. Örneğin bir zarf içinde, Fransa kralının yazdığı mektup çıkıyor. Pek çok açılır kapanır sayfa ile, kitap eğlenceli hale getirilmiş. Korsan çıkartmaları ile de eğlence katlandırılmış 🙂 Yağız’ın bayıldığı bir de hazine haritası mevcut.

Kitaptan anlaşılan, korsan hayatının çok da cezbedici olmadığı. Saldıracak gemi bulamadıklarında ve yiyecekleri bittiğinde yedikleri kurtlu bisküviler hiç de iştah açıcı değil 😦 Ayrıca korsan kanunları ve uymayanlara verilen cezalarda huzursuz edici 🙂

Kitap69Asılarak öldürülen korsanların cansız bedenlerinin Londra köprüsünün çıkışına asılıyor olması da yeterince ürpertici. Efsanevi Korsanlar diye bir bölümde içeren kitap, baskı kalitesi yönünden harika. Bu seriden dinozorlarla ilgili de bir kitabımız var henüz bahsetmediğim. Üç boyutlu kitap severler için mükemmel bir örnek.

Kitap70

4- Minik Korsanlar : Korsan sevgisini fark eden Özlem Teyzesinin hediyesi bu kitap oğluma.

Korkunç Korsan Yeşil Barut, yaşlanması nedeniyle, hazine bulmakta zorlanmaya başlar ve yetenekleriyle ünlenen Küçük Korsanları mürettebatına katar. Hazineyi eşit bölüşmek şartıyla anlaşırlar ve bulduklarında gemiye yüklerler. Ancak fırtına çıkar ve gemi batma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Çok yükü olan geminin hafifletilmesi gerekmektedir. Yeşil Barut, çocukların denize atılmasını emreder. Buna itiraz eden gözcü ve aşçının da atılmasını söyler. Çocukların en zekisi hazineyi atmanın daha doğru olduğunu, onları sonra tekrar bulabileceklerine ikna eder kaptanı. Böylece hazineyi denize atar ve fırtınadan kurtulurlar. 

Kitap71Tübitak’tan çıkan bu kitap Çocuk Hakları Bildirisi’nin 8. ilkesi ilham alınarak yazılmış :

Çocuk her durumda koruma ve yardımdan ilk yararlanacaklar arasındadır.

Kitabın arkasında ise Çocuk Hakları Bildirisi’ne yer verilmiş. Bu bildirinin her maddesine uygun kitapları barındıran bir seri hazırlanmış.

Korsan kitaplarımızın burada son bulduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz 🙂 Ancak bu yazı yeterince uzadı. Sırada bekleyenler de oldukça eğlenceliler 🙂 Bizi izlemeye devam edin 🙂

İlgili Yazılar :

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

13 Responses to Korsanlar…

 1. sinan75 dedi ki:

  Güzelmiş

  Beğen

 2. Geri bildirim: Dinozorlar Dünyası… | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Kapı Komşumuz Korsanlar | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: İngilizce Kitap- Pirate Ships | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Bilgi Hazinesi | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Sakar Cadı Vini’nin Korsanlık Macerası | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Pasta Gitti | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Sakar Cadı Vini’nin Yeni Bilgisayarı | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Eski Şeyler Okulu | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Amir Yolunu Kaybediyor | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Sakar Cadı Vini’nin Dünyasını Keşfet! | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Herkes Özgür Doğar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s