Çilli & Çikolata

Hala evde internet bağlantımız olmadığından bloğa yazı yazmakta zorlanıyorum. Oysa bahsetmek istediğim pek çok kitabı var oğlumun.Çilli ile Çikolata ise aynı yazar ve çizerin  olması nedeniyle birlikte bahsetmek istediğim iki kitap.

 1- Çilli:  Daha öncede bahsetmiştim. Bir kitabın beni etkileyen ilk özelliği baskı kalitesi. Bu da baskısını beğendiğim için aldığım kitaplardan.

Anne tavuk, oğlu Çilli ve Yoluk Tüylü Kara Kedi arasında geçiyor bu hikaye. Çilli’nin annesinden pasta istemesiyle başlıyor ve pişirmek için odun getirecek olan Çilli’yi, Yoluk Tüylü Kara Kedi hakkında uyaran annesinin söyledikleriyle devam ediyor. Ancak Yoluk Tüylü Kara Kedi’ye yakalanınca Çilli, pastanın yarısını ona verme sözüyle kurtuluyor elinden. Annesi ise şu sözlerle sakinleştiriyor onu :

 Endişelenme küçük Çilli

Öyle kocaman bir pasta pişiririz ki

Hem sen yersin, hem de Yoluk Tüylü Kara Kedi

Ancak verdiği sözü unutan Çilli tüm pastayı bitirince olan olur:

 MİYAAAAV!

Yoluk Tüylü Kara Kedi derler bana,

Küçük bir civcivin sesi geliyor kulağıma.

Şimdi yutacağım onu bir lokmada!

Ancak Çilli, içine saklandığı çömleğin, hapşurması nedeniyle parçalanmasıyla korkan Yoluk Tüylü Kara Kedi’nin kaçmasıyla kurtulur. Ve kilerden getirdikleri mısır ekmeğini PAYLAŞARAK kutlarlar zaferi annesiyle küçük Çilli 🙂

Kitaptaki kedi çizimi çocuklar için ürkütücü biraz. Bu nedenle uzun süre okumak istemedi Yağız oğlan bu kitabı. Ama zamanla alıştı. Gene de favori kitapları arasına giremedi ne yazık ki.

 2- Çikolata: Bir suaygırı olan Çikolata ve arkadaşlarının yaşadığı ormanda başlıyor öykü. Maymun Çitlembik’in şehirde herkesin gittiği banyolar olduğunu duyması ve bunu Çikolata’nın denemek istemesi üzerine kurulmuş. Şehre gitmesiyle tüm şartlara maharetle uyum sağlıyor Çikolata. Önce, farklı olmamak adına kıyafet alıyor kendine, sonra lokantada yemek yiyor:

Yemekler biraz pahalıydı,

Masa azıcık küçük,

Sandalyede pek sağlam sayılmazdı ama

Çikolata yine de tıka basa doyurdu karnını

Ve memnun mesut oradan ayrıldı.

Ardından şehirdeki banyolara gidip komşu küvetlerde yıkananlarla sohbet etti. Kitapçıya gidip arkadaşı Çitlembik’e hediye kitap aldı. –Bu arada kitapçıda yazarın diğer kitaplarının resmedilmiş olması hemen dikkatini çekti oğlumun, çocuklar için hoş bir sürpriz – Geceyi üç yıldızlı bir otelde gökyüzünü görmeden geçirdi. Ertesi gün ormana dönüp arkadaşlarına anlattı deneyimlerini. Ama arkadaşlarıyla gittiği çamur banyosunun dünyanın en güzel banyosu olduğuna karar verdi.

Kitap çok iyimser. Çikolata tüm rahatsızlıklarına rağmen bulunduğu ortamın tadını çıkarıyor ve hiç şikayet etmiyor. Ama bir taraftanda ait olduğu yerin orman olduğunu anlıyor. Bir de onunla yolculuğa çıkan küçük kuşla ilgili ayrıntılar hemen dikkat çekiyor. Sırtındaki küçük çanta, onun için hazırlanmış masa ve en önemlisi ormana dönüşünde kendine bir arkadaş buluvermesi 🙂 Kitap bu haliyle sıcacık, insanın içini ısıtıveriyor.

Bir Dolap Kitap bu iki kitaptan da bahsetmiş. Birde onların dilinden okuyun derim.

Çilli için bir tık.

Çikolata için bir tık daha 🙂

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Çilli & Çikolata

  1. Geri bildirim: Maskeli Fare | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s