Harika Hayvanlar

Benim için itiraf etmesi pek hoş olmasa da, sanırım babası daha iyi anlıyor Yağız’ın dilinden. Benim özene bezene, uzun araştırmalar sonucu seçtiğim oyuncaklardansa, babasının hemen görüp alıverdiği şeyler daha çok ilgisini çekiyor 😦 Bu kitaplarda onlara örnek. Bir hikayesi olmadığından almak istemediğim bu kitapları babası seçti ve Yağız çok sevdi. İş Bankası Yayınları’ndan çıkan dört kitaplık bir seri “Harika Hayvanlar”.  Bizde serinin iki kitabı var. Yaş grubu, “yedi yaşına kadar siz, sonrasında kendisi okuyabilir” olarak belirtilmiş.

Ankara’daki Ankamall D&R’dan aldık bunları. Bence böyle büyük bir alışveriş merkezini karşılamıyor bu kitabevi. Çocuklar için ayrı bir bölümü yok ve daracık rafların arasında pusetle dolaşabilmek hayli zorlayıcı. Üstelik görevlilerin de çocuk kitapları hakkında hiçbir bilgileri yok. Keşke Ankara’da da, İstanbul’daki örnekleri gibi, çocuk kitabevleri açılsa. Geçelim kitaplarımıza :

1- Afrika : Bu serinin kitaplarında tavşan, fare ve kuş gezintiye çıkıyorlar birlikte. Afrika’daki hayvanlar hakkında bilgiler verilmiş. Metinler ağır biraz. Daha ileri yaşlarda okunabilir. Ama metinleri okuyup kendi hikayenizi yazabilirsiniz. Yağız’ın favori hayvanları var bu kitapta. Fil, zürafa, zebra, çita gibi. Afrika savanlarındaki hayatı anlatmış basitçe. Hayvanlar hakkında kısa bilgiler verilmiş. Mesela fillerin hortumlarıyla neler yaptıkları, suaygırının en büyük kara hayvanları sıralamasında fil ve gergedanın ardından üçüncü sırada yer aldığı, zürafaların ses tellerinin olmadığı, çitanın saatte 120 km hızla koşabildiği gibi… Ayrıca ilk kez bu kitapta karşılaştığımız öküz başlı antilop, kori toy kuşu, merkatta Yağız sayesinde bizimde öğrendiğimiz hayvanlar.

İki sayfayı tamamen kaplayacak şekilde düzenlenmiş hoş resimler var içinde. Böyle olunca da bizi içine çekiveriyor.

2- Ormanlar : Tavşan, fare ve kuş bu seferde Kuzey Amerika ormanlarında gezintiye çıkıyorlar. Sert iklim koşullarına rağmen çok canlı olan ormanda, ayıların neler yediğini, geyikgiller ailesinin bir üyesi olan sığın ya da musun küçük bir hörgücü olduğunu, kokarcayı, vaşağı, sansarı, uçan sincabı gördük. Pumanın da saatte 120 km.ye ulaşabildiğini ve kızılderililerin ona çok saygı gösterdiğini öğrendik. Oklu kirpiyi, altın mantolu yer sincabını, kutup porsuğunu tanıdık. Yağız uzun süre kutup porsuğuna ayı dedi. Hatta bunun için ağladı. Bence de ayıya daha çok benziyor 🙂 Sonra porsuk ayı dedi bir sürede. Şimdi kabullendi artık, doğrusunu söylüyor.

Ormanda dolaşan fare, kuş ve tavşan eski kovboy filmlerinden fırlamış gibiler. Kendilerine yemek yapıyor, çay demliyor -yoksa kahve mi?- iskambil oynuyorlar.

Sevimli bir hayvanlar ansiklopedisi gibi bu kitaplar. Önce almak istememiş olsam da bende sevdim sonunda. Eğer hayvanlara ilgisi olan bir çocuğunuz varsa tavsiye ederiz biz 🙂

İlgili Yazılar :

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Uncategorized, Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

14 Responses to Harika Hayvanlar

 1. Geri bildirim: Tübitak Kitapları | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Koyun Russell | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: Eve Dönelim, Küçük Ayı | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Hikayesiz Kitaplar… | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Uyuyamıyor musun Küçük Ayı? | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Keşfedin… | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Yapıştırma Kitapları | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Yağmur Ormanı | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Her Şeyin Öyküsü | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Borulardaki Ayı | Oğlumu Büyütürken

 12. Geri bildirim: Şaşırtıcı Araçlar | Oğlumu Büyütürken

 13. Geri bildirim: Eve Yolculuk | Oğlumu Büyütürken

 14. Geri bildirim: Her Güne Bir Hayvan | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s