Eğlenceli Kitaplar :-)

Yağız’ın kitaplığı günden güne büyürken, bende sırayla bahsetmek istiyorum onlardan.

Geçenlerde daha öncede söz ettiğim Kentpark’daki Arkadaş Kitabevi’ne yeniden gittik. Bu sefer Yağız uyumuyordu ve cennete düşmüş gibi oldu 🙂 Hangi kitabı eline alacağını şaşırdı. “Ben bunu alıcam” diye eline bir kitap alıyor, ardından koltuğa oturup onu inceliyor, bu sırada yanındaki çocukların kitaplarına sarkıyor, kalkıp yeni bir kitap seçiyor vs. Kitaplara “ooo” nidalarıyla öyle bir coşkulu yaklaştı ki, herkesi kendine baktırmayı başardı. Sonunda birkaç kitap alarak ve gözyaşlarıyla Yağız’ı oradan zorla çıkarabildik. Onun bu kadar istekli olması bize de sürekli kitap alma arzusu aşılıyor.

Bugün bahsedeceğim kitaplar o gün aldıklarımız değil. Bir hikayesi olmayan, ama Yağız’ın bakarken eğlendiği birkaç kitap var elimizde.

1-Masallarla Matematik-2 : Kitabın adından Yağız’la matematik derslerine başladığımız sanılmasın 🙂 Babasının kitap alarak Yağız’ı mutlu etmek istediği bir gün, yaşadığımız şehirde bulabildiği ve içerisinde onun sevdiği hayvanlar olduğu için alınmış, aylar öncesinden bir kitap bu.

Ela ve Mert’in annelerinden izin alarak çıktıkları orman gezintisinde, zürafa, ayı, kanguru, suaygırı ve leylek ile karşılaşıp oynamaları resimlenmiş. Ayrıca pencereli oluşu, altında sürprizler beklemesi de hoş. Pencereli olması nedeniyle de karton bir kitap. Yani tam benim sevdiğim gibi dayanıklı 🙂 Bu arada da 1 ile 5 arası sayılar öğretilmiş. Sanırım oğlumun sayılarla ilk karşılaştığı yer, bu kitap oldu. Şimdi burada gördüğü sayıları başka yerlerde de tanıyabiliyor.

2- Haydi Okula Gidelim : Forum Ankara’da bir kitabevi’nin olmaması büyük eksiklik. Ama biz gene de bir oyuncakçıda kitap bulmayı başardık:-)

Fisher-Price’ın bu kitabı da pencereli ve çok keyifli. Tabi ki bu da karton. Pencere altındaki resimler ise çok başarılı.

Bir anaokulundaki çocuklar anlatılıyor. Servise binerek okula gelmeleri, oyuncaklarla oynamaları, uyku saatleri, piyes hazırlamaları, parkta oynamaları resmedilirken, zıt kavramlar, duygular, sayı sayma, eylem bildiren kelimeler, renk ve şekiller öğretilmeye çalışılmış. Her sayfada gizlenen minik yaramaz bir fare var. Yağız en çok ayak izlerini takip ederek onu bulduğu sayfayı sevdi. “Kırmızı Başlıklı Kız” piyesinin resimlendiği duygular sayfasından ise şimdilik pek hoşlanmıyor. Yataktaki kurt kılığına girmiş çocuk korkuttu biraz onu 🙂

3- İlk Yapboz Kitabım : Adından da anlaşıldığı gibi bir yapboz kitap bu. Ama Yağız henüz bunun farkında değil 🙂

Teyzesinin hediyesi olan bu kitap “Winnie The Pooh” karakterlerinin olduğu beş yapbozdan oluşuyor. Yanlarında da mevsimlerden bahsedilmiş. Henüz televizyon izlemediği için karakterlerini tam olarak bilemese de, dergilerde gördüğü için Winnie’yi tanıyor. Yaş grubu 3+ olarak belirtilmiş. Ben de henüz bu boyda bir yapbozu yapamayacağını düşündüğüm için, arada “vini yeede?” diye sorduğunda çıkarıp birlikte bakıyoruz ve sonra tekrar kaldırıyorum.

Yağız’ın biraz daha büyüyüp, kitapçıdan birlikte kitap seçeceğimiz günleri iple çektiğimi yazmıştım, onun ilk kitaplarından bahsederken. Sanırım o günler geldi. Var mı benden daha mutlusu… 🙂

İlgili Yazılar : 

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Yağız'ın Kitaplığı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

11 Responses to Eğlenceli Kitaplar :-)

 1. Geri bildirim: Harika Hayvanlar | Oğlumu Büyütürken

 2. Geri bildirim: Tübitak Kitapları | Oğlumu Büyütürken

 3. Geri bildirim: Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor | Oğlumu Büyütürken

 4. Geri bildirim: 2 Yaşında Yağız Nelerle Oynar? | Oğlumu Büyütürken

 5. Geri bildirim: Koyun Russell | Oğlumu Büyütürken

 6. Geri bildirim: Hikayesiz Kitaplar… | Oğlumu Büyütürken

 7. Geri bildirim: Keşfedin… | Oğlumu Büyütürken

 8. Geri bildirim: Yapıştırma Kitapları | Oğlumu Büyütürken

 9. Geri bildirim: Yağmur Ormanı | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Her Şeyin Öyküsü | Oğlumu Büyütürken

 11. Geri bildirim: Şaşırtıcı Araçlar | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s