Hayvanat Bahçesi

Kitap ve dergilerden sürekli hayvanları arayan Yağız’ı, hayvanat bahçesine götürmeyi istiyorduk uzun zamandır. Ona aslanı, fili, maymunu görmeye gideceğimizi söylediğimizde çok heyecanlandı. Ama gerçeklerini gördüğünde tepkisi düşündüğümüz gibi olmadı. Belki o kadar büyük olmalarının şaşkınlığı, belki kitaplarındaki kadar renkli olmayışları, belki de kafes arkasındaki görüntüleri hoşuna gitmedi, kimbilir.  Aslına bakarsanız “kral aslanı” ve “çevik kaplanı” birkaç metrekarelik alanlara hapsolmuş şekilde görmek benimde içimi sızlattı. Sanki bir suç işlemişler gibi. İnsanoğlu böyle. Doğayı bizim için yaratılmış diye düşünüyoruz. Yeter ki bize birkaç saatlik eğlence olsun diye hayatlarını kafeslerde geçiriyor ne yazık ki hayvanlar. Oysa bir başkente daha hayvan dostu alanlar yapılamaz mı?  Dünyada pek çok örneği vardır muhakkak. Yoksa buna gerek mi duyulmaz? “Ne de olsa hayvan alt tarafı” mıdır zihniyet?

Yağız’ın en sevdiği hayvanlarda yoktu ne yazık ki. Fil, çita, gergedan vs. Çocukluğumda gördüğüm filin birkaç yıl önce öldüğünü okumuştum gazetelerde. Başka filde yokmuş maalesef. Maymun ve suaygırı ise hava soğuduğu için kapalı alanlara alınmış. Oralar da çok iç karartıcı mekanlardı gene. Yağız’ın ilgisini en çok faytonlardaki atlar çekti. Belki ortada özgürce dolaştıklarındandır.

Yağız her zaman ki gibi en çok parkta oynarken eğlendi 🙂 Aslında çocukları mutlu etmek çok kolay. Köşedeki parka gidip boş bir salıncak bulmak yeterli. Beklentileri yüksek olan bizleriz.

Etrafımızda ağaç olmadığından sonbaharın ne kadar güzel olduğunu unutmuşum. Bu kurumuş yapraklar hatırlattı bana. Mevsimlerden zevk almayı unutmuşuz. Ne yağmurdan, ne kardan ne de kurumuş yaprakların çıkardığı çıtırtıdan. Daha çok yapmalı küçük kaçamaklar. Yağız’da öğrenmeli, doğa ne güzeldir, hayvanlar ne güzel…

Reklamlar

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Gezi, İlkler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Hayvanat Bahçesi

  1. Geri bildirim: Ve Yağız Ormanı Keşfetti :-) | Oğlumu Büyütürken

  2. Geri bildirim: Tabiat Tarihi Müzesi | Oğlumu Büyütürken

  3. Geri bildirim: Sıradan Bir Pazar, Japon Bahçesi ve Kalehöyük Arkeoloji Müzesi | Oğlumu Büyütürken

  4. Geri bildirim: Havuz | Oğlumu Büyütürken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s