Akıllı Bebekler Akademisi

Bu kitapla tanışmam Yağız’ın doğumundan sonraya rastlar. Ama satışı tükendiğinden elime çok geç ulaştı. Bu arada defalarca yazarıyla yazıştım. Bana sabırla cevap verdi. Geç kaldığımı düşündüğümden acele ediyordum okumak için. Çünkü hamilelikten başlıyor bazı bölümler. Kitap elime ulaştığında Yağız 10 aylık olmuştu bile. Ben okuyup bitirene kadar da bir süre geçti tabi. İtiraf etmeliyim kitapçıda görsem almayacağım bir kitap. Basımı olsun, resimleri olsun hiç çekici değil. Ama kitabı okudukça heyecanlandım. Oğlumun kaderini elimde tutuyormuşum gibi hissettim. Zaten alt başlığı “Bebekler için beyin ve çoklu zeka geliştirme rehberi” İçerisinde aylara göre oyunlar var ve her oyunun beyin üzerindeki etkisi belirtilmiş. Bazı oyunlar oğlumun seviyesinin üzerinde geldi bana. Ayrıca hamilelik döneminden itibaren yoga hareketlerine yer verilmiş. Ben onları kaçırdım tabi ama oğlumla ilk seviye yogayı yapıyoruz şuan. Sonra müziğin beyin üzerine, öğrenme üzerine geliştirici özelliği vurgulanmış.

Çoklu zeka erken uyarım programına başlarken ilkokuldaki fişlere benzer materyaller hazırlamak gerekiyor. Nasıl hazırlanacağı yazıyor kitapta.Yazarlar bu sayede oğullarına 18 aylıkken türkçe ve ingilizce okumayı öğretmişler.  Tabi çok erken başlamışlar.  Ben bir buçuk aylık materyal hazırladım ama gözüm korktu. Bu kadar fişi evde nereye koyacağım, gerçekten işe yarayacak mı? Erken öğrenirse ilerde okula uyum sorunu yaşar mı? Kendini arkadaşlarından üstün görür mü?

Henüz başlamadım göstermeye. Nasıl tepki verecek bilemiyorum. Ama sanırım çoğu kişi bu aşamada vazgeçmiştir öğretmekten. Ciddi bir zaman alıyor çünkü hazırlıklar.  Acaba bu yazılanları tam olarak yapabilen anne-baba var mı merak ediyorum doğrusu.

Onu çocukluğundan koparmadan en iyi şekilde hayata hazırlamaya çalışmak çok yorucu. Annelik böyle birşey mi acaba? Sürekli kafanda sorularla dolaşmak?

Yapılan yanlışın geri dönüşü olmadığını bilmek ürkütücü. Ama hayata güzel bir insan yetiştirebilme gücüne sahip olduğunu bilmek de heyecan verici. Bakalım biz bunu ne kadar başarabileceğiz?

GÜNCELLEME : Çok uzun zaman oldu fişleri göstermeyi bırakalı. Oğlum hareketlendiği için düzenli gösteremedim. Ama bu sürede bile okuduğu pek çok fiş oldu. Erken başlamak bu işin püf noktası kanımca. Fişlerin nasıl gösterildiğini merak edenler için, o aylarda çektiğim bir videoyu ekliyorum. İyi seyirler 🙂

About yagizlahayat

4 Ağustos 2009 dan beri hayatımın yeni bir amacı var. Bu blog afacan oğlum Yağız'a ilk doğumgünü hediyesidir.
Bu yazı Okumalarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

102 Responses to Akıllı Bebekler Akademisi

 1. arzu dedi ki:

  ABA kitabını bende nurturia sayesinde tanıdım ve hemen edindim kızım 5 aylık falandı hem okudum hemde uygulamaya çalıştım fişleri hazırladım ve gösterdim ilk zamanlar gayet düzenliydi ama tatil başlayınca biraz aksadı özellikle ingilizce bölümü şimdi tekrar 2 kelimeli türkçe başlayacağız..bilmiyorum doğru mu bu yaptığım ama her yerde okuduğum şu ne kadar erken beynindeki bağlantıları açarsan o kadar iyi..belki faydası olmasa bile zararı yoktur diye düşünüyorum.blogumda bu konudan bahsedeceğim takip etmek isterseniz..http://adaligunler.blogspot.com/ bekleriz..daha çok bebek bir blog ama olsun sevgiler…

  Beğen

 2. çagniz dedi ki:

  okuduklarıma inanamıyorum aylardır kızımın araştırıp kardeşinin egitimi için birşeyler bulmasını bekledim kendim vakit ayıramadım ve geç kaldıgımı düşünüyorum oglum 22 aylık bu işin neresinden başlamalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim

  Beğen

 3. Fatoşcuğum merhaba,
  Dışardaydım, henüz geldim ve mailini görünce koşup geldim.
  Ne iyi yaptın bir blog açmakla. Seni ve Yağızı görme şansını yakaladım.Oooo çok şeker bir bebek Yağız. Çok geçmişler olsun öncelikle. Neyse bu sıkıntıdan kurtuldunuz artık. Sünnet, çocuklar biraz büyüyünce yapıldığında gerçekten de bir travma haline gelebiliyor Sen anlatırken benim oğlumun sünneti gözümün önünde canlandı..Çok iyi yapmışsınız erken davranmakla.
  Yağız da benim gibi aslan burcu desene. Ona sağlık, mutluluk ve neşe dolu uzun bir ömür dilerim. Yaptıkların da çok leziz görünüyor Fatoşcum. Ellerine emeklerine sağlık.
  Şimdilik hoşçakal demek istiyorum.
  Yağızı benim için öper misin?
  Sevgiler,

  Beğen

 4. Geri bildirim: Okumalarım… | Oğlumu Büyütürken

 5. idil baby dedi ki:

  bu kitaptan burada haberim oldu ben de hemen okumalıyım diye düşündüm…

  Beğen

 6. Eylül dedi ki:

  Hazırladığınız metaryallerle okuma öğretmeye başladınız mı merak ettim.Bende bu konuyla ilgileniyorum.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Artık çok hareketli olduğundan düzenli gösteremiyorum. Günde bir kez, bazı günler hiç gösteremediğim oluyor. Ama gene de bazı fişleri gösterir göstermez okuyor. Örneğin çita, ağız, göz, banana okuyabildiklerinden bazıları. Daha küçük başlayıp düzenli gösterebilseydim eminim çok daha iyi okurdu. Eğer bebeğiniz daha küçükse hiç vakit kaybetmeden başlamanızı öneririm.

   Beğen

 7. Geri bildirim: Her Yönüyle Çocuk Yetiştirme Sanatı | Oğlumu Büyütürken

 8. meltem dedi ki:

  İnternette bebişlerle ilgili bilgiler ararken sık sık blogunuza uğrar oldum. Gerçekten işime yarayan bilgileri ve deneyimli anne önerilerinizi ilgiyle okuyorum. Bunları yazan elinize ve yazdıran oğlunuza sağlık, mutluluk diliyorum.

  Beğen

 9. Geri bildirim: Yetenekli Çocuğun Dramı | Oğlumu Büyütürken

 10. Geri bildirim: Teşekkür Ederim, Siz Nasılsınız? | Oğlumu Büyütürken

 11. ASMİN ADA dedi ki:

  merhabalar şu an bir yaşında olan kııma 6 aylıkken başlaadım uzun bir süre devam ettim ve yaklaşık 2 y ara verdim şimdi yine başldım sonuzu sabırsılıkla bekliyorum bide GLENN DOMAN VE JANET DOMAN ın bebeğime nsıl okuma öğretirsiniz dlı kitabı ldım oda çok faydalı oldu. ben aslında daha net sonuç lan varmı merak ediyorum. ama ben fişleri gösterdiğim amnla göstermediğim zamn arasın fark hissettim kızımda . iyi şeyler olacağına inanaıyorum.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Ben çok düzenli gösteremedim ve bir süre sonra da ilgisi dağıldığından bıraktım. Ama daha erken başlayabilseydim daha etkili olurdu eminim. Çünkü o kısa sürede bile farklılık gözlemleyebilmiştim. İnşallah siz daha çok fayda bulabilirsiniz.

   Beğen

   • ASMİN ADA dedi ki:

    Merhabalar buraya yazdığımı unutmuşum sayfanızın başka bir yerinde yine sormuştum Yağız okuma konuzunda ne durumd a. Kıım okum yaparken çok kayif lıyor fakat 10 fişten fazla göstermiyorum çünkü sıkılıyor. çok yakunda 3 kelimeli lartlara geçeceğiz. öğrenip öğrenmediği konusunda ciddi bir dönüt alamaıyorum fakat iki kelimede mesela sol ayak yaısında sol hngisi ayak hangisi sıralamyı gösteriyor. bu rada kızım 18 aylık. bide facede bebeğinize nasıl okuma öğretirsiniz gurubu vr orda ki Fahri bey bu işi kızı 3,5 yaşındayken bşarmış video yayınşamıştı çok güzel okuyordu. paylaşmak istedim

    Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Aslına bakarsanız ben fiş gösterme işinde çok tutarlı olamadım. Ancak ben bu işe biraz geç başladım. Tam hareketlendiği zamandı ve bende istikrarlı olamadım. Geri dönüş almaya başlamıştım ama devam edemedim. Daha küçükken başlasaydım daha iyi sonuç alabileceğimi düşünüyorum. Umarım siz alırsınız.Bahsettiğiniz gruptan hiç haberim yoktu. En kısa sürede bakacağım, teşekkürler.

    Beğen

 12. Geri bildirim: İngilizce Öğretmek, Ama Neden? | Oğlumu Büyütürken

 13. Geri bildirim: İngilizce Öğretmek, Peki Ama Nasıl? | Oğlumu Büyütürken

 14. Geri bildirim: Çocuklarda Sanat Eğitimi | Oğlumu Büyütürken

 15. Geri bildirim: İngilizce Kitap-Smarty’s Book of Words | Oğlumu Büyütürken

 16. sevda dedi ki:

  nedir allah aşkına bebeklere okumayı öğretmek gayreti bebeğiniz buyuyunce başka çocuklarla arsında kı fark onu ötekileştirecek bence herşey zamanında güzel arkadaşlarıyla birlikte öğrensin biz okumayı okulda öğrendikte geri zekalımı olduk

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Kitabı okuma imkanınız olursa burada amacın okuma yazma öğretmek olmadığını görürsünüz. Kitaba inandım ve uygulayabildiğim şeyleri uygulamaya çalıştım. Bu tamamen tercih meselesi

   Beğen

 17. Geri bildirim: Waldorf Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir? | Oğlumu Büyütürken

 18. Derya dedi ki:

  Bu konu hakkinda size ozel bir soru sormak istiyorum hatta bir rica 🙂 Acaba mail adresinizi verebilir misiniz? Ya da bana bir mail atabilir misiniz?

  Beğen

 19. Geri bildirim: Adım Adım Gelişim Seti (9-36 Ay) | Oğlumu Büyütürken

 20. papatya74 dedi ki:

  fişlerinizi işi biten fişlerinizi benimle paylaşır mısınız ?

  Beğen

 21. papatya74 dedi ki:

  yanlış anlamayın lütfen kullanmıyorsanız demek istedim.teşekkürler

  Beğen

  • papatya74 dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.Benim bebeğim 6 aylık.Çok kararsızdım uygulama konusunda ama bloğunuzu okudukça heyecanlanıyorum ve yapmak istiyorum.Tatilde süreklilik olmayabilir bu nedenle eylül ayında mı başlasam diyorum.Çok geç olur mu ?Birde en azından hazırladığınız kelimelerle ilgili bir listeniz var mı mail atabilirmisiniz ?
   tekrar teşekkürler

   Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Ben kitabı geç okuduğumdan bir yaşını geçince başlayabildim. Sanırım bebek çok hareketlenmeden daha etkili olurdu. Sonrasında dikkat daha çok dağılabiliyor. Ben kitabın arkasında verilen kelimeleri kullandım. O yüzden bilgisayarda yazılı olarak yok. Kitap elinizde var mı? Yoksa şu şekilde yapabilirsiniz. Mesela evin bölümleri, mutfak, oda, banyo vs., yiyecekler : süt, ekmek, elma vs. gibi gruplar oluşturabilirsiniz. Kitabı elde ederseniz oyun örnekleri falan da var. Keşke daha fazla yardımcı olabilseydim :-(:

    Beğen

  • hülya dedi ki:

   mrb, kitaba ulaşamıyorum, yardımcı olurmusunuz?

   Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Merhaba
    Kitabın yazarı ile iletişime geçebilirsiniz. Sanırım size ne zaman basılacağı konusunda yardımcı olacaktır. Bende aradığımda baskısı bitmişti.

    Beğen

 22. Geri bildirim: Adım Adım Gelişim Seti (36-48 Ay) | Oğlumu Büyütürken

 23. eliz niles dedi ki:

  Merhaba bu kitabı hamile iken almıştım, şimdi kızım Eliz 2 aylık oldu ve bu programı uygulamak istiyorum. Nasıl uygulanacağı konusunda bilgi verebilir misiniz? kitapta çok ayrıntı mevcut değil?

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba

   Kitaba yeni başladıysanız farketmemiş olabilirsiniz. Ayrıntılar son sayfalarda. Fişler hazırlanması gerekiyor. Hangi boyutta ve nasıl hazırlanacağı ayrıntılarıyla verilmiş. Bir göz atın. Sormak istediğiniz birşey olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca bir de bebek yogası bölümü vardı. O hareketleri de yapabilirsiniz ama tam olarak kaçıncı aydan başlandığını hatırlayamadım.Kolay gelsin şimdiden.

   Beğen

 24. Geri bildirim: Çocuklarla El Ele Ebeveynlik | Oğlumu Büyütürken

 25. Geri bildirim: Yağız Tatili Resmediyor :-) | Oğlumu Büyütürken

 26. Geri bildirim: Yağız Kitap Okuyor :-) | Oğlumu Büyütürken

 27. sinem dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 45 aylık ve bebeğinize nasıl okuma öğretirsiniz isimli Glenn Domana ait kitabı alıp okumak istiyorum.Siz bu fiş gösterme yöntemiyle çocuğunuza okuma öğretebildiniz mi?Ben de öğretmek istiyorum ama bir de biliyorsunuz artık el yazısına geçti çocuklar ve acaba normal yazı ile öğretince sıkıntı yaşarmı diye çekiniyorum.Şuan bir dönüm noktasındayım.Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Aslına bakarsanız ben okuma yazma öğretmeyi hiç tasarlamadım. Bu fişleri de beynini çalıştırmak için gösterdim. Ama yeterince düzenli gösteremedim. Çok daha erken başlanması gerekiyordu ama ben kitabı geç edinebildim. Sonrasında fişleri hazırlamak ta bir süre aldı. O sırada iyice hareketlenen oğluma yeterince düzenli gösteremedim.
   Yani oğlum okuma yazma öğrenmedi. Zaten öğrenen çocuk bunlara gerek olmadan da öğreniyor küçük yaşta. Ben şahsen zorlamamak gereği inancındayım.

   Beğen

 28. Oğuz dedi ki:

  Bu kitabi şu anda nereden temin edebiliriz acaba? Sahaflar dahil hiçbir yerde bulamadım:(

  Beğen

 29. Geri bildirim: Büyük Sır Mozart | Oğlumu Büyütürken

 30. Cennet dedi ki:

  Merhaba, bende bu kitabı erken keşfedenlerden biriyim ve uygulama yapmak istiyorum.Ancak merak ediyorum sizin uygulamalarınızın üzerinden epey zaman geçmiş, faydası oldu mu?

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba
   ben kitapta soylenen seylerin hepsini uygulayamadim acikcasi. Birde faydasi olup olmadigini soylemek zor. Çünkü pek cok etken var etrafimizda. Oynadigimi
   z oyunlar okudugumuz kitap ve dergiler. Hangisi ne oranda etkiledi bilmek zor. Kastettiginiz okumz ogrenmesi ise hayir ogrenmedi.

   Beğen

   • hulya dirol dedi ki:

    mail attım ama geri dönmedi malesef, elinizde kitap varsa bana fotokopisini ulaştırabilir misiniz? hamileliğimin 8 ayı bitti, çok şeyden faydalanmadım sanırım ama en azından bundan sonrası için bu kitabı temin etmeyi çok istiyorum, bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,
    Yorumlarda Oğuz Bey Milli Kütüphaneden fotokopisini temin ettiğini yazmış.Benim tüm kitabın fotokopisini çekmem çok pratik olmaz. O yolu deneyin isterseniz.

    Beğen

   • hulya dirol dedi ki:

    hızlı geri dönüş için çok teşekkür ederim, gerçekten yardımcı olmaya çalıştığınızı hissediyorum, milli kütüphane ankarada en azından kesinlikle antalyada değil, mail olarak istendiğinde telif hakkından dolayı %20 sinin fotokopisini çekip yollayabiliyorlarmış, sizin için fotokopisi mümkün değilse scan edip maille de gönderebilirsiniz, biliyorum uzun ve zahmetli bir iş, ama bunu yaparsanız müteşekkir olucam.

    Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Milli kütüphanenin söylediği gerekçeler benim içinde geçerli. Tüm kitabı çoğaltıp göndermem yasal değil. Ayrıca tarayıcım yok ve olsa da söylediğiniz ciddi zaman isteyen birşey. Antalya’daki kütüphanelerde belki bir örneği vardır. Oralara da sorabilirsiniz. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

    Beğen

  • hülya dirol dedi ki:

   mrb, ben kitabı bulamıyorum, nasıl nereden temin edebilirm acaba, önerisi olan var mı?

   Beğen

   • hulya dirol dedi ki:

    mail attım ama geri dönmedi malesef, elinizde kitap varsa bana fotokopisini ulaştırabilir misiniz? hamileliğimin 8 ayı bitti, çok şeyden faydalanamadım sanırım ama en azından bundan sonrası için bu kitabı temin etmeyi çok istiyorum, bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Beğen

   • ayça aktaş dedi ki:

    http://www.akillibebeklerakademisi.com/default.asp?page_id=203

    bu sayfadan ulaşabilirsiniz. artık özel çıkıyor yani kendileri bastırıyor yayın evi kullanmıyorlar. bu eğitimi veren okullarda var sanırım isterseniz arayıp öğrenin.

    Beğen

 31. Geri bildirim: Çocuk Müzikleri | Oğlumu Büyütürken

 32. Geri bildirim: Sevginin Fazlası | Oğlumu Büyütürken

 33. funda dedi ki:

  Merhaba, yazınızı beğenerek,sizi takdir ederek okudum.Benim oğlum 6 aylık.Çoklu zeka erken programını oğluma uygulamak istiyorum fakat sonra geri dönütü nasıl olur bilemiyorum.Özellikle yabanı dil öğretmeyi çok istiyorum.Ne yapmalıyım bilemedim.İleride sıkıntı yaşar mıyım? Tecrübelerinizden aktarırsanız çok sevinirim.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bu kitabı geç edindim ve geç başladım. Söylediğim gibi çok düzenli de uygulayamadım. O yüzden çok iyi bir örnek sayılmam. Ama gösterdiğim sürelerde dönüş alıyordum. Özellikle ingilizce kartları fazla gösteremedim. Ama sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Yazar bunu oğlunda denediğini ve dönüşlerin iyi olduğunu belirtmişti kitabında.

   Beğen

 34. Geri bildirim: Filozof Bebek | Oğlumu Büyütürken

 35. ayça aktaş dedi ki:

  benim bebeğim 6 aylık 1 haftadır uyguluyorum .sadece kelimelerle başladım haftaya noktaları uygulayacağım. babamlar tasarımcıydı baskı makineleri olduğu için materyalleri hazırlatmak benim için kolay oldu 1 günde hepsi elimdeydi. nasıl bir etkisi olacak bilmiyorum ama bebeklerde görselliğin önemli olduğunu biliyorum. bende çocuk oyunları geliştiriyorum. özellikle çocukları algılama ve sorun çözümleri üzerine çalışıyorum. kızım kağıtları görünce bakmamak için çaba sarfediyor biraz erken gelişiyor şimdiden sesler çıkarmaya başladı.. 3 aylıkken beni “hey” diye çağırıyordu. ağzı hiç durmuyor. bende başlamadan önce düşündüm ama benim gayem algısını geliştirmek çünkü okul hayatı boyunca okula köle olsun istemiyorum.. özel olarak çocuk eğitimiyle ilgileniyorum.. tek tek çocuklarla bireysel çalışıyorum. ben çocuğuna sevgiden önce güven aşılayan ailelerin bebeklerinin sağlıklı geliştiğini gördüm..onu dinlemeye çalışmak en güzel gelişime yol açıyor bebek deyip geçmemek lazım. yetkin olduğum konularda ailelere yardımcı olmak isterim.

  Beğen

 36. sümeyye dedi ki:

  Merhaba kitabın eski baskısı ile yeni baskısı arasında ne gibi fark var biliyormusunuz bir de yeni baskı da cd varmış içeriği nedir?

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni baskıyı görmedim ben. Benimkinde cd yok maalesef 😦

   Beğen

   • sümeyye dedi ki:

    yayınladığınız kitap resmi yeni baskı olarak görünmekte ve artı cd hediyeli 30 tl yazıyordu, cd için de bir yerde yogaya dair hareketler var bir yerde de bebek için müzik denmiş ondan sordum.

    Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    🙂 Siz söyleyince hatırladım, kusura bakmayın öyle uzun zaman geçti ki 🙂 Evet bir müzik cd si vardı. Ama nerelere koydum hatırlayamadım şimdi. Bende kitap uzun süredir yoktu, yeniden basıldı diye düşündüm.

    Beğen

 37. sümeyye dedi ki:

  Merhaba Fatma hanım ben akıllı bebekler akademisi kitabını sipariş ettim henüz elime ulaşmadı fakat size kitapla ilgili bir kaç şey sormak istiyorum. Kızım 11 aylık oldu. Kitaba daha erken başlanmalıymış nasip tabi kitabın amacı sadece okumayı öğretmek değil anlaşılan ama üslûbu yani kartlar göstererek yapılması, işin mantığını öğretmek yerine karttaki görsel yazıyı ezberlerletmek olmuyor mu bir de siz oğlunuzla bu süreçte neler elde ettiniz okuma ya da kitabın size kattığı ve son olarak bende kelime fişleri hazırlamak istiyorum nereden başlamalıyım. Teşekkür ederim.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba,
   Aslında bu kitabın amaçları içinde okuma öğretmek hiç yok. Sonuç olarak bazen öğretebilir de. Yani ezber değil, fotoğrafik hafıza çalıştırılıyor. Kitap elinize geçtiğinde fişlerin nasıl hazırlanacağı ayrıntıları ile anlatılmış. Kaça kaç olacak, hangi renk kalen, büyüklüğü nasıl, hangi kelimeler, detaylı şekilde verilmiş. Ben fişleri çok düzenli gösteremedim. Çocuk büyüdükçe ilgi dağılıyor. Ama düzenli gösterebildiğim anlarda hatırlıyordu. Çocuk için pek çok uyarıcı olduğundan, hangi kitabın oğluma ne gibi etkisi olduğunu ölçebilmem mümkün değil. Keşke olabilse 🙂 Umarım sizde memnun kalır ve görüşlerinizi buraya eklersiniz.

   Beğen

 38. sümeyye dedi ki:

  Fatma hanım kitabımız bugün geldi 🙂 şöyle hızlı bi gözden geçirdim de benim kız 11 aylık oldu kart sisteminin birinci etabı da 0–6 aylıktan başlıyormuş, e şimdi ben birinci etaptan mı yoksa ayı hangisine denk geliyorsa ki bizimki cümle kurma etabı oluyor başlamalıyım. Bu arada 0–6ayda başlangıç seviyesini görmeden ayına denk düşen etap zor gelir mi o var..

  Beğen

 39. Geri bildirim: Zeka Geliştirme Seti- Miniyup 5+ | Oğlumu Büyütürken

 40. Geri bildirim: Yağız’ın Eğitim Serüveni :-) | Oğlumu Büyütürken

 41. Işıl dedi ki:

  inanın şaşkınlıkla okudum tüm sayfayı 🙂 tüm yorumları hayran kaldım, bizim bebiş 12. ayı dolduruyor byebye yapıp el sallamayı öğretemedim ama merhaba diye elimi uzatınca o da uzatıyor buna seviniyordum nasıl zihnini geliştirebilirim onu ararken rastladım size.. çok memnun kaldım, biz nasıl yetişmişiz iyi yetişmeye yetiştik ama çocuğum daha iyi yetişsin istiyorum, o kitaba internette bir bakayım çok isterim çocugum daha iyi öğrensin, ilkokulda başlayabilir öğrenmeye iyi güzel ama mesela bizim ilkokul hocamız türkiye ve bölgelerini hiç göstermedi kitaplarda vardır tabi ama biz o kısmı atlamıştık, ilkokul bitti ben bölge ne ki demiştim tee ortaokulun ikinci sınıfında öğrenebildim hala kendime kızarım ama çalışmayı öğreten olmayınca olmuyor işte, ikinci çocuktum az ilgilenildi herkes bir değil, ben de sadece oyun oynatmayayım bir şeyler öğreteyım farkım olsun istiyorum, 18 aylıkken onları okuması ne demek, bebekler çok zeki hakikaten, yazıyı okumak ezbere giriyor ama ezberlemesi bile önemli bir şey sanırım. ben de hiç mi hiç kitap okumuyorum sorunum orda sonra bir bilgi verenin agzına düşüyorum.

  Beğen

 42. Geri bildirim: Reggio Emilia Yöntemiyle Harika Çocuk Yetiştirmek | Oğlumu Büyütürken

 43. Selda dedi ki:

  Mrb internette bebeklerin zeka gelişimleri için neler yapabilirim diye araştırma yaparken sizin yazınız, videonuz ve geç olsa da “Akıllı Bebekler Akademisi” adlı kitapla tanışmış oldum. Uzun arayışlar sonunda kitaba ulaşamadım 6 aylık ikizlerim var çok dışarı çıkamıyorum kitabı bulmam konusunda yardım edebilir misiniz? Nereden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba
   Birkaç kişi daha sordu. Sanırım kitabın baskısı bitmiş. Yazarıyla irtibata geçebilirsiniz belki

   Beğen

   • mustafa eken dedi ki:

    Kitabin baskisi bitti ama elimizde su basmis depodan kalma kitaplar var. Bilgiler okunabilir. Tabi kitabin yeni baskisi da vardır belki 03423210828 sen sorabilirsiniz

    Beğen

  • mustafa eken dedi ki:

   03423210828 den bilgi alabilirsiniz.

   Beğen

   • yagizlahayat dedi ki:

    Mustafa bey, verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Trombolini biraz daha acma imkaniniz var mi. Suan oglum 6 yasinda. Kitaptaki fisleri kullanma zamanini coktan gectik. Ne icin kullanabiliriz trambolini? Kitabi da cok soran oluyor. Umarim yeniden basilir

    Beğen

 44. mustafa eken dedi ki:

  Merhabalar
  Mustafa Eken ben. Aslen özel gereksinimli çocuklarda spor eğitim uzmaniyim ama neredeyse 4 yildir ABA Akilli Bebekler Akademisinde (kitabin okulu)çocuklarda spor eğitmenliği yapiyorum. Kitaptaki uygulamalar la spontene bir beden eğitim prigrami sunuyorum. Çocukların aslında insanin dogasinda hareket olduğu icin onların da hareketli olmali aslında doğal. Biz de bu durumu göz önüne alarak fiziksel eğitimle kartlari birlestirdik. Kizin üzerinde etkili oldu su an 2 yasinda 3 dil ing . Rusça (anneden dolayi) ve türkçe biliyor. Size sadece bir onerim var üzerinden zaman geçmiş ama olsun. Ona bir Tranbolin. Alin. Küçük ev tipi bir Tranbolin ve o trambilnsede sicrarken uygulama yapin. Biraz daha etkili olacaktır. Saglikli günler.

  Beğen

  • Mustaf eken dedi ki:

   Tranbolin akademikegitim süreçlerinin dışında fiziksel eğitim süreçlerinde de oldukça etkili bir ekipman dır. Sıçrama çocuklar üzerinde her şeyden önce kaba motor ve denge becerisini geliştirir ki bu kısma merdiven çıkma gibi yeterlilikleri dusmeden sağlıklı bir şekilde yapması için gereklidir. Dusmeden koşan bir çocuk akranlarıyla oynarken özgüveni yerinde bir iletişim sureci yaşar. Kişilik olarak dışa dönük olur . bunun dışında akademik anlamda öğrenme durecini destekleyen yönü ise sıçrama eyleminde çocukların kulak içi sıvısı devinimli bir ,asagi-yukari harekete maruz kalır. Bu hareket çocuklar üzerinde SAKİNLESTİRİCİ konsantrasyonu yani ogrenme surecini netlestirici etkiye sahiptir. Yanı bana gore her evde bir Tranbolin olmalı tabletler yeni fiyat aşağı yukarı 🙂 çocuğunuza Tranbolin alaraj onlara ait bir eğlence ortamı vermiş olursunuz. Komşular rahatsız olmaz ses yapmaz. Ve koltuklar yataklar daha uzun ömürlü olur:) sağlıklı hayatlar.
   Bu arada çocuklarıyla yaptığım spor eğitim videolarında SPOR AMCA adlı YouTube sayfadan ulaşabilirsiniz.

   Beğen

  • Mustaf eken dedi ki:

   Yazımda bazı hatalar yapmışim telefonla yazıyorum. İzur diliyorum.

   Beğen

 45. Pınar dedi ki:

  Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim.Akıllı bebekler akademisi kitabını uzun uğraşlar sonucu bir sahaftan sipariş verdim.Bu kitapta bahsedilen fişlerin gösterimi ile ilgili koyduğunuz video gözükmüyor.Tekrar yüklemeniz mümkün mü?

  Beğen

 46. Billur dedi ki:

  Merhaba Akıllı Bebekler Akademisi kitabını oğluma hamileyken almış ve çok faydasını görmüştüm. Aradan geçen 11 senede kitabı ödünç veedişim kişiden geri alamadım. Ancak şimdi yine hamileyim ve kitaptaki bilgilere çok ihtiyacım var. Ne yazık ki artık kitap satışta yok. Semih Bey ile de görüştüm ama ne yazıkki 2017 de basıma girmesini planlıyorlarmış.
  Sizden ricam kitabın bir kopyasını benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
  Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba Billur Hanım,
   Hayırlı olsun hamileliğiniz, sağlıkla alın yavrunuzu kucağınıza.
   Maalesef benim o kitabın tüm kopyasını çıkarabilme durumum yok. Belki kütüphanelerden bulabilirsiniz.
   Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Sevgiler.

   Beğen

 47. Nargiza dedi ki:

  MERHABALAR. ÖNCELİKLE SİZİN GİBİ İLGİLİ EBEVEYNLERİ TÜRKİYEDE GÖRMEK ÇOK MUTLULUK VERİCİ. ANCAK YUKARIDAKİ YAZILARINIZ VE VİDEOYU İZLEYİNCE BARİZ TEKNİK HATALAR TESPİT ETTİĞİMİZİ SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTERİZ. ÖNCELİKLE ÇOCUK OYUNA MEYLETTİGİ ZAMAN DERHAL SUNUM TERK EDİLMELİDİR. İDEALİ 5 KART OLUP GÜNLÜK 25 KARTI GEÇiLMEMELİDİR. GÜNE BEŞER BEŞER YAYILMALI. MÜMKÜNSE BİR OYUN İÇİNE DAHİL EDİNİZ. İRTİBAT KURMAK İSTESENİZ +90 541 472 0645 TEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

  Beğen

  • yagizlahayat dedi ki:

   Merhaba. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben video çekebilmek için ısrarcı olmuş olabilirim. Zaten çok düzenli yapamadım. Üzerinden yıllar geçti ve artık oğlum 11 yaşında

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s